Horkovod z Dukovan získal parametry, připravuje se výkup pozemků

Jaderná elektrárna Dukovany

Zástupci Brna, městské společnosti Teplárny Brno a ČEZ rokovali o projektu horkovodního potrubí z jaderné elektrárny Dukovany do Brna. Našli shodu na technických parametrech. Horkovod povede z velké části pod zemí a zástavbu, napojí se v Bosonohách. Došlo také k prvnímu kontaktu se samosprávami kvůli výkupu pozemků.

Oběh vody zajistí čerpací stanice na obou koncových bodech i po trase. Napojení na městskou horkovodní soustavu se plánuje v čerpací stanici v Bosonohách. Horkovod dlouhý dvaačtyřicet kilometrů má zajistit dostatečnou a stabilní zásobu tepla v moravské metropoli.

„Položení potrubí na trase by nemělo být příliš technologicky náročné. Vodní toky bude třeba překonat mostními konstrukcemi, ve vyvýšeném terénu na některých místech vzniknou tunely. Do Brna by měly proudit dva miliony gigajoulů tepla ročně,“ přiblížila brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Po připojení do městské soustavy bude nutné přichystat napojovací body pro zaústění obchvatných větví, posílit čerpací stanice ve zdrojích a zřídit centrální dispečink. Zajištění propojení tepelného napáječe se stávajícím systémem tepelného zásobování se provede takzvanou podkovou – páteřní trasou vedoucí z Bosonoh na jih k Bohunicím a na sever do Bystrce a dále na Královo Pole. Zatím není jasné, zda bude nutné vybudovat další čerpací stanice.

Teplo z Dukovan také umožní v připojených městských částech odstavit centrální plynové kotelny a částečně nahradit výměníkovými stanicemi. Ty budou potřebovat daleko méně prostoru, uvolněné místo lze využít pro občanskou vybavenost, služby či obchod.

Podle vedení brněnských tepláren pokryje dukovanské teplo až padesát procent spotřeby tepla. „Z vývoje této krize je zcela evidentní potřeba zajistit členění palivové základny pro výrobu tepla a eliminovat tak možné ohrožení jeho dodávek. Teplo z Dukovan by pak v energetickém mixu tepláren pokrylo padesát procent potřeby tepla v Brně,“ sdělil generální ředitel tepláren Petr Fajmon.

Teplárny také zahájily jednání se starosty, přes jejichž obce vede plánovaná trasa horkovodu. Dotýká se přes dva a půl tisíce parcel, z nichž některé mají více vlastníků. První jednání se uskutečnilo ve čtvrtek v Oslavanech na Brněnsku.

„Definitivní rozhodnutí o trase vítám, umožní nám to totiž efektivněji plánovat rozvoj obce. A také se nám naskytne možnost se na horkovod připojit. Počítáme s tím, že teplárnám, a tedy i městu Brnu pomůžeme s jednáními o výkupu s vlastníky dotčených pozemků,“ sdělil starosta Oslavan Vít Aldorf.

Přečtěte si  Přípravy Baťova kanálu na hlavní plavební sezónu finišují. Plavby začnou 1. května

Podklady k projektu do konce roku

Představitelé brněnských tepláren a ČEZ podepsali v červnu memorandum o spolupráci na přípravě horkovodu. Podle něj mají být výstupy pro rozhodnutí o projektu připravené do konce roku. Záměr podpořil i předseda vlády Petr Fiala.

„Podle rychlosti, s jakou práce na analýzách postupují, předpokládám, že už v září bychom měli znát úvodní ekonomické parametry projektu, které jsou jednou z klíčových oblastí ovlivňujících reálnost záměru, možnosti čerpání dotací a mít navržené možnosti investorského modelu výstavby,“ přiblížila primátorka Vaňková.

Podle generálního ředitele společnost ČEZ Daniela Beneše budou náklady na výstavbu horkovodu v miliardách korun. Zdrojem tepla při spouštění horkovodu podle předpokladu mají být současné čtyři dukovanské bloky.

„Celý záměr výstavby horkovodu vnímáme také z pohledu výstavby nového zdroje, který by měl být budoucím potenciálním zdrojem tepla. Realizovatelnost projektu, jeho podoba nebo způsob a případné místo napojení vyplyne z právě probíhajících analýz,“ doplnil generální ředitel společnosti Elektrárna Dukovany II Petr Závodský.

Zdroj: město Brno, Teplárny Brno, foto:

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*