O rozšíření jaderné elektrárny Dukovany se mluví už delší dobu. Po získání kladného stanoviska vlivu na životní prostředí se hledá dodavatel pro nový blok. Výběr realizátora nejdražší zakázky v historii ČR provází kontroverzní politický boj. Zároveň zaznívají kritické hlasy, které odmítají celý projekt jako dlouhodobě nevýhodný.
Nový blok má udržet Dukovany v provozu
Stavba jaderné elektrárny na místě tří zaniklých obcí u Dukovan na západě Moravy začala v roce 1978. První elektrárna tohoto typu na území dnešní ČR zahájila provoz o sedm let později. Její čtyři bloky dlouhou dobu sloužily jako páteř tuzemské energetiky. K Dukovanům později přibyla jaderná elektrárna Temelín v jižních Čechách.
Před několika lety začaly vážnější debaty o stavbě pátého bloku. Nejde přitom o zvýšení výkonu jaderné elektrárny, jako spíše o záměr udržet Dukovany v provozu, neboť se počítá s odstavením stávajících bloků v dohledné době.
“S ukončením provozu současných dukovanských reaktorů počítá Ministerstvo průmyslu a obchodu v období mezi lety 2035 až 2037. Namísto dříve zvažovaného prodloužení jejich životnosti se nyní vláda soustřeďuje na výstavbu nového bloku, který by měl být postaven vedle těch stávajících,” upřesnil energetický expert Oldřich Sklenář z Asociace pro mezinárodní otázky.
Zásadním krokem se stalo získání kladného stanoviska vlivu na životní prostředí (EIA) ze strany ministerstva životního prostředí v srpnu loňského roku. Vlastník elektrárny, polostátní ČEZ, posléze oznámil, že od roku 2020 začne hledat zahraničního dodavatele pro nový blok.
Výsledek zakázky ovlivní strategické vazby
Výběr dodavatele ale provázejí kontroverze. V případě realizace by se dostavba Dukovan stala zdaleka největší veřejnou zakázkou v historii České republiky. Odhady hovoří až o půl bilionu korun. Odborníci upozorňují, že konečný výběr dodavatele ovlivní zahraničněpolitickou orientaci státu. Vedle technických parametrů je proto třeba posuzovat i strategický a hodnotový soulad s danou společností, respektive státem, který v ní má poddíl.
Vláda nedávno ohlásila, že na konci roku začne tendr na dostavbu jaderné elektrárny. Dodavatel by měl být znám do konce roku 2022 a smlouvy dokončeny o dva roky později. Podmínky tendru na výstavbu nového bloku zadané ministerstvem průmyslu a obchodu požadují výkon reaktoru 1 200 MW a zkušenost s předchozí realizací rektoru stejného výkonu.
Tuto podmínku v současnosti ze zájemců splňuje pouze ruský Rosatom a částečně čínská firma. Objevily se ale kritické hlasy hovořící o tom, že tendr byl takto vypsán záměrně s cílem zvýhodnit tyto dodavatele. Poukazuje se také například na problémy, kterým čelí provoz nového reaktoru od Rosatomu v Bělorusku. Elektrárna u města Astravec poblíž hranic s Litvou musela přerušit provoz hned druhý den po spuštění před třemi týdny.
“Zatímco v minulosti jsme neměli příliš na výběr, nyní by o dodavateli mělo rozhodnout výběrové řízení. Současně se ovšem nacházíme v situaci, kdy v euroatlantickém prostoru není prakticky nikdo schopen postavit novou jadernou elektrárnu včas a podle plánovaného rozpočtu,” upozorňuje Sklenář.
K výběrovému řízení se vyjádřilo ministerstvo vnitra, ministerstvo zahraničí, zástupci tajných služeb a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Ve společném dokumentu poukazují na rizika spojená s uchazeči z Ruska a Číny a požadují jejich vyloučení ještě před vypsáním tendru. K tomu ale dosud nedošlo.
Opozice neprosadila odložení zákona
Pro proces výběru dodavatele je klíčový zákon, který se týká výkupu elektřiny z plánovaného bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Ten aktuálně projednává poslanecká sněmovna. Vládní většina (ANO, ČSSD, KSČM) za podpory SPD minulý týden odmítla odklad schvalování zákona, jak navrhovala opozice.
Opoziční poslanci požadovali projednání rizik spojených s projektem dostavby Dukovan na Bezpečnostní radě státu, jejíž jednání k tomuto tématu naplánované na minulé pondělí bylo zrušeno. Obcházení bezpečnostní rady státu bylo hlasitě kritizováno kvůli významnosti celé zakázky a tedy i vzhledem k výběru dodavatele.
Premiér Andrej Babiš navíc zkraje minulého týdne uvedl, že tendr ještě není připravený. K vyjasnění situace má dojít na zasedání vládního výboru pro jadernou energetiku, jehož členy jsou i zástupci opozice.
Účinnost projednávaného zákona byla stanovena na 1. ledna, což řada poslanců považuje za nereálný termín vzhledem k tomu, že normu se letos zřejmě nepodaří přijmout. Zákon musí projít posouzením i v Senátu. Nejistý je také avizovaný termín vypsání tendru do konce letošního roku. Konečné rozhodnutí tak s největší pravděpodobností padne až příští rok.
Je dostavba výhodná?
Dalším problémem je skutečný ekonomický přínos nového bloku, který někteří odborníci považují za diskutabilní. Původně se hovořilo o dokončení dostavby v roce 2035, kdy lze ještě uvažovat o rentabilitě provozu jaderné elektrárny. Objevují se však skeptičtější výhledy počítající s pozdější dobou. V takovém případě je už rentabilita ohrožena.
“Průměrná délka výstavby se aktuálně pohybuje kolem 12 let. Pokud by se začalo s výstavbou nového bloku podle současného plánu v roce 2029, znamenalo by to jeho dokončení až v průběhu 40. let tohoto století,” vysvětluje Sklenář.
“Mimo to ovšem existují i případy, kdy nový blok nebyl vůbec dokončen. Naposledy se jednalo o dva bloky elektrárny Virgil C. Summer, jejíž stavba byla zastavena v roce 2017. Úplně tedy nelze vyloučit ani tuto variantu,” dodal energetik.
Řada analytiků upozorňuje, že dlouhodobý výhled cen elektřiny na trzích je nejistý. Velkou roli v tom hraje rozvoj technologií zajišťujících alternativní zdroje energie, jakou jsou solární či větrné elektrárny. Návrh zákona o výkupu elektřiny z plánovaného bloku podle ekologů navíc obsahuje problematické body v podobě nelimitované výhodné půjčky ze strany státu a garantované výkupní ceny na nejméně 30 let.
Dukovanská jaderná elektrárna je podle obhájců dostavby na druhou stranu nejen klíčovým zdrojem energie pro jižní část Moravy, ale také významný zaměstnavatel, poskytující navíc uplatnění pro špičkové specialisty a absolventy technický oborů. Pokud by došlo k selhání projektu dostavby a provoz v Dukovanech by se zastavil, znamenalo by to citelný zásah zejména pro oblast Třebíčska.
Autor: pjk, foto: Facebook Jaderná elektrárna Dukovany
{“Mimo to ovšem existují i případy, kdy nový blok nebyl vůbec dokončen. Naposledy se jednalo o dva bloky elektrárny Virgil C. Summer, jejíž stavba byla zastavena v roce 2017. Úplně tedy nelze vyloučit ani tuto variantu,” dodal energetik.}
Virgil C. Summer je až za mořem, v USA, Jenkinsville (SC).
U nás na Moravě máme mnohem blíže Rakousko, kde v referendu 5. listopadu 1978 bylo nepatrnou většinou 50,5% hlasů rozhodnuto o neuvedení do provozu jaderné elektrárny Zwentendorf – která byla úplně zkompletována (ve výstavbě od roku 1972 do roku 1977).
Šlo o varný reaktor (BWR) s tepelným výkonem 2 100 MW, elektrickým výkonem 723 MW a elektrickým výkonem do sítě 692 MW.
– viz http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Zwentendorf_NPP
Následně byla JE Zwentendorf k 1. prosinci 1978 zakonzervována. Nyní je tam školící centrum.
Místo plánované elektrické kapacity jsou v areálu instalovány fotovoltaické panely se špičkovým výkonem 450 kWp (kterého prakticky nikdy nedosáhnou) – i když je nyní původně pevná nosná konstrukce upravena tak, aby panely sledovaly dráhu Slunce.
– viz http://www.zwentendorf.com/
K nahrazení výpadku výkonu byla poblíž vybudována tepelná elektrárna Dürnrohr se dvěma bloky (405 MW a 252 MW), dokončená v roce 1987. Původně Dürnrohr spaloval černé uhlí z Polska a ČR, nyní může spalovat i jiné druhy uhlí a také zemní plyn.
V roce 2004 byla dokončena kogenerace (zpětné využívání ztrátového tepla z celkového tepelného výkonu 1000 MW) a v roce 2009 byl spuštěn teplovod do Sankt Pölten v délce 31 km.
Co už Rakušané nepíšou – do rozvodny Dürnrohr vede energetické vedení 2×400 kV z rozvodny Slavětice / Dukovany.
Viz též: “Jaká je realita okolo nového bloku v Dukovanech?”
https://www.osel.cz/11474-jaka-je-realita-okolo-noveho-bloku-v-dukovanech.html
Instalovaných 450 kWp fotovoltaiky na Zwentendorfu vyrobí v podmínkách jižního Slovenska / Dolních Rakous za rok 540 MWh elektrické energie.
Pokud by byla v provozu jaderná elektrárna projektovaných parametrů a pracovala s výkonem jen 600 MW po 300 dní v roce (plánovaná údržba), vyrobila by za tuto dobu 4 320 000 MWh = 4 320 GWh