Hranice na Moravě se dočkají nového nádraží. Správa železnic připravuje architektonickou soutěž

Nové nádraží v Hranicích na Moravě zvýší dostupnost železnice, včetně té vysokorychlostní. Přestupní uzel bude součástí nového železničního spojení Praha – Brno – Ostrava. Vyhlášení soutěže se předpokládá na začátku jara.

Správa železnic bude vypisovat již čtvrtou architektonickou soutěž související s vysokorychlostní železnicí. Výsledkem bude zpracování architektonicko-urbanistického návrhu přestupního uzlu v Hranicích. Cestujícím kromě kratšího přestupu a rychlého železničního spojení s Ostravou, Olomoucí a Brnem nabídne bezproblémové parkování díky systému P+R, linky návazné veřejné dopravy nebo služby. Díky umístění terminálu dojde k propojení vysokorychlostní a konvenční železnice i autobusové dopravy v jedné budově. Cestující tak jednoduše přestoupí na vlak například do Valašského Meziříčí a dále na Slovensko. Tento koncept pomůže výrazně zvýšit mobilitu obyvatel Olomouckého i Moravskoslezského kraje.

Zadání se vyznačuje řešením dostupnosti vysokorychlostních vlaků. Namísto výstavby nového terminálu přímo na VRT se plánuje využít sjezdy z vysokorychlostní tratě a upravit existující nádraží. Město Hranice se tak lépe propojí s rychlou železniční dopravou.

Terminál bude samostatnou zakázkou, avšak plně koordinovanou s úsekem VRT Moravská brána I, který je plánován z Hranic do Brodku u Přerova. Soutěž na návrh bude vyhlášena jako anonymní, jednofázová, otevřená a architektonicko-urbanistická. O vyhlášení veřejné zakázky bude Správa železnic informovat prostřednictvím profilu zadavatele (EZAK).

Autor: red Zdroj: Správa železnic Foto: Wikimedia Commons

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*