Inflace nahrává navýšení platů, firmy ale budou vyčkávat, hodnotí ekonom

Ilustrační foto

Současná inflace na úrovni kolem osmi procent povede k dalšímu tlaku na růst mezd. Vyjednávání se zaměstnanci ale budou v řadě firem složitá, firmy budou rozhodnutí odkládat na příhodnější dobu. Vliv na to mají skutečnosti, které nemohou firmy ovlivnit, jako rostoucí ceny energií nebo problémy v kontejnerové dopravě, komentuje ekonom z Mendelovy univerzity Lubor Lacina.

Ve vyjednávání mezi zaměstnanci, odbory a zaměstnavateli o mzdách budou podle něj rozhodovat tři faktory. Schopnost podniků zvyšovat produktivitu práce, dynamika ekonomického růstu v letošním roce a očekáváná inflace. „Zaměstnanci a odbory budou argumentovat zvýšenými životními náklady kvůli vysokým cenám energií nebo spotřebního zboží, které se odráží ve výrazném růstu inflace vysoko za inflační cíl České národní banky,” uvedl Lacina.

Zaměstnanci pak budou argumentovat právě vysokou inflací, která jim znehodnocuje současné úspory a snižuje reálnou kupní sílu jejich mzdy. „Nominální růst mezd ale opět navyšuje inflační očekávání prostřednictvím takzvané mzdové inflace, kdy mzdy rostou rychleji než produktivita práce,” doplnil expert a zároveň připomněl, že velkou roli v růstu mezd bude hrát zaměstnanost ve veřejném sektoru. Nová vláda se chystá šetřit a snížit deficit rozpočtu a stabilizovat tak veřejné zadlužení.

Reálná ekonomika je navíc vystavena růstu nemzdových nákladů, které firmy nemají pod kontrolou. „Firmy si nejsou jisté, jak trh bude reagovat na případné zvyšování cen v důsledku růstu nákladů. V takovém případě nejsou ochotny vyjednávat se zástupci zaměstnanců o růstu nominálních mezd. Budou vyčkávat co nejdéle,” myslí si Lacina. Za příhodnou dobu pro vyjednávání lze považovat situaci, kdy bude jasné, zda je růst inflace pouze dočasný a ČNB ho svou politikou zvyšování úrokových sazeb zkrotí, nebo zda půjde o dlouhodobý jev.

Trh práce prochází změnou

Situace na trhu práce je podle něj na druhou stranu nyní do jisté míry stabilizovaná a poptávka po pracovní síle v rovnováze s její nabídkou. Sám tento jev vysvětluje sezonním dopadem poklesu poptávky po zaměstnancích ve stavebnictví, zemědělství nebo turistickém ruchu.

V delším horizontu bude trh práce a mzdy ovlivňovat změna struktury trhu práce. Například přechod na elektrická auta může způsobit velký pokles poptávky po zaměstnancích v automobilovém průmyslu.

„Digitalizace a automatizace bude mít dopad na celou řadu oborů, kde roboty dokáží efektivně nahradit drahou pracovní sílu. Nové pracovní příležitosti pak budou vznikat například v sociálních službách. Tam jsou ovšem mzdy stále nízké oproti průmyslu nebo finančním a právním službám,” dodal Lacina.

Zdroj: Mendelova univerzita, foto: Pixabay

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*