Jak mozek třídí informace, vysvětlí přednášky a workshopy pro veřejnost v Moravské zemské knihovně

Moravská zemská knihovna
Moravská zemská knihovna

Druhý ročník projektu Používej MoZeK se zaměří na neurovědu, přednášky a workshopy se konají od října do prosince. Moravská zemská knihovna navazuje na loňský úspěšný ročník projektu Používej MoZeK, který se věnuje mediálnímu vzdělávání a kritickému myšlení.

Jak mozek třídí informace a zpracovává mediální obsah

Letos se tým Evy Fukarové a Richarda Guniše pod vedením Lukáše Hány zaměřuje na neurovědu a hledání odpovědí na otázku, jak lidský mozek třídí informace a jak zpracovává všudypřítomný mediální obsah. Kromě populárně naučných přednášek jsou připraveny i praktické workshopy.

Cyklus přednášek a workshopů otevře panelová diskuze

Letošní ročník otevře 6. listopadu v 18 hodin panelová diskuze o mediálním vzdělávání. Odborníci se zaměří na to, jak se v kontextu digitálních médií vzdělávání proměnilo a jak tyto změny ve vzdělávacím procesu uchopit. Zazní i řada příkladů dobré praxe. Promluví vedoucí katedry politologie FSS Masarykovy univerzity Petra Vejvodová, propagátor technologií ve vzdělávání Michal Černý, pedagog Marek Pernica, a socioložka Barbora Vacková. Panelová diskuze předestře řadu podnětů především pedagogům základních a středních škol.

Pozvání přijal i Martin Jan Stránský a další osobnosti

Až do prosince pak budou pokračovat přednášky, které otevřou obor neurovědy. „Zaměříme se na přijímání, vyhodnocování a ukládání informací i na to, jak funguje lidský mozek. Vycházíme s toho, že pokud chceme mozek dobře používat, potřebujeme ho taky dobře znát. Jsme rádi, že pozvání přijaly takové osobnosti, jako třeba neurolog Martin Jan Stránský,“ upřesňuje vedoucí projektu Eva Fukarová.

Přednášku o uchovávání informací povede lektor a zakladatel Školy paměti Jakub Pok 19. listopadu. Hned další den 20. listopadu otevře téma Mozek neurony a chování, aneb. vesmír v naší hlavě profesor Aleš Stuchlík. Neurolog Martin Jan Stránský navštíví Moravskou zemskou knihovnu 26. listopadu. Zaměří se na to, co nabízí neurověda pro osobní rozvoj člověka i na rizika nadměrného používání a spoléhání se na moderní technologie. Podstatu kritického myšlení, umění správně se rozhodovat, ale i argumentační fauly 2. prosince rozebere Lukáš Hána, který přednášku doplní praktickým nácvikem dovedností. Další informace o programu se nacházejí a přihlášení na workshopy je možné na této adrese.

„I letos budeme úzce spolupracovat se spolkem Zvol si info, který se věnuje mediálnímu vzdělávání na základních a středních školách. Chystáme řadu workshopů, při nichž si návštěvníci budou moct vyzkoušet své teoretické znalosti a představy v praxi,“ doplnil vedoucí odboru zahraničích knihoven Richard Guniš.

Knihovna posiluje schopnost pracovat s informacemi

 „Jako instituce se zabýváme nejen shromažďováním, ale i tříděním informací a vzděláváním. Proto přirozeně hledáme a iniciujeme projekty, které prohlubují schopnost lidí orientovat se v informačním prostředí,“ říká ředitel Moravské zemské knihovny Tomáš Kubíček s tím, že smyslem projektu MoZeK není poukazovat na to, co jen správné a co nesprávné, ale posilovat individuální kompetenci člověka vyhodnocovat informace.

V loňském roce se autoři projektu zaměřili na problematiku kritického myšlení, tedy dovednost umožňující člověku rozlišovat fakticky správné a nesprávné informace. V rámci programové řady Používej MoZeK navštívil loni Moravskou zemskou knihovnu Martin Charvát, Stanislav Gálik, Petra Vejvodová nebo Lukáš Hána.

Kontaktní osoba: Mgr. Jana Lokajová, Jana.Lokajova@mzk.cz, tel.: 778 462 480

Zdroj: Moravská zemská knihovna, foto: Wikipedia

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*