Jako v počítačové hře. Hraničtí vojáci vyměnili cvičiště za simulátor

Nepřítel je virtuální, zbraně jako v reálu.

Posádka 71. mechanizovaného praporu v Hranicích získala laserový simulátor střelby z ručních zbraní. Při stávající koronavirové situaci velitelé novinku oceňují dvojnásob, výcvik je totiž značně omezený. V jedné místnosti tak mohou vojáci cvičit střelbu i taktickou přípravu malých skupin.

“K výcviku nyní využíváme jen posádkové výcvikové prostory, a to ve skupinách maximálně do deseti vojáků,” vysvětluje velitel hranického praporu podplukovník Libor Tesař. Střelecký trenažér je podle něj velmi efektivní formou výcviku a je využíván prakticky nepřetržitě. Vedle procvičování střeleckých dovedností umožňuje velitelům družstev trénovat bojové situace jak v otevřeném terénu, tak v městské zástavbě a uvnitř budov.

“Taktický výcvik zaměřujme na koordinaci střelby příslušníků družstva, stanovení priorit cílů, komunikaci ve skupině či krycí palbu a podobně,” doplnil Tesař.

Zbraně se chovají jako v reálu

Simulátor využívá plnohodnotné repliky výcvikových zbraní pistole CZ 75 Phantom, útočné pušky BREN A1, kulometu MINIMI a RPG 7, jejichž konstrukce se maximálně blíží parametrům reálných zbraní, včetně napodobení zpětného rázu či skutečného zvuku střelby.

“Výcvikové zbraně umožňují cvičit plnohodnotně základní střelecké procedury, jako míření pomocí mechanických mířidel, optiky či kolimátoru, práci vojáka na spoušti, samotnou střelbu, přebíjení i řešení závad na zbrani,” pochvaluje si střelecký instruktor nadrotmistr Josef Horák. “Vyhodnocení a přehrávání záznamu poskytuje cvičícím i instruktorovi podrobnou informaci o úspěšnosti plnění úkolů. Můžeme s vojáky rozebírat každou jednotlivou chybičku.”

Během taktického výcviku může být každý cvičící vybaven odlišným typem zbraně a plnit přiřazenou úlohu v rámci mechanizovaného družstva. Systém umožňuje pohyb ve virtuálním terénu pomocí řídícího pracoviště instruktora. Ten vojákům může “naordinovat” jakýkoli evropský terén v létě i zimě, obydlené oblasti měst i vesnice, ale také prales nebo poušť.

Výcvik může podpořit i vizuálními efekty – denní i noční dobou, mlhou, deštěm, sněžením, nebo větrem či prášením za vozidly. “Tak tady na nás opravdu dýchá 21. století,” pochvaluje si jeden z cvičících vojáků, pro něž se tvrdý dril tímto moderním zařízením stal také příjemnou zábavou.

Počítačová hra, která se líbí i velitelům

“Simulátor lze s určitou nadsázkou přirovnat k počítačové hře, ale instruktor operátor z ovládacího pultu určuje průběh výcviku, sleduje plnění výcvikových úloh a hodnotí průběh plnění úkolu,” vysvětluje podplukovník Tesař. Velitelé “sibiřského” praporu tak atraktivní formou tak zdokonalují psychosenzorické a psychomotorické návyky vojáků.

Přečtěte si  Úhyn ryb na Dyji u Bulhar nezpůsobila malá vodní elektrárna, ale znečištění povrchových vod

“Významně tak přispíváme k udržení dosaženého stupně vycvičenosti našich vojáků, abychom po uvolnění situace mohli plynule přejít do výcvikových prostorů a vrátit se k výcviku větších organických celků,” dodal velitel praporu.

Zdroj a foto: Armáda ČR

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*