Jedinečná příležitost vidět nejstarší mapu na světě, v Pavlově vystaví 30.000 let starý kel s rytinou

Mamutí kel s rytinou z Pavlova starý 30.000 let

Pouhých šest dní bude Archeopark Pavlov na jihu Moravy vystavovat pravděpodobně nejstarší mapu na světě, 30.000 let starý Kel z Pavlova. Dnes o tom informovala vedoucí Archeoparku Zuzana Havlická. Výstava bude pro veřejnost otevřena v sobotu a neděli 19. a 20. října a pak další prodloužený víkend.

Rytina na klu nejspíš představuje mapu okolí

“Kel z Pavlova byl nalezen v roce 1962 a několik měsíců po jeho nálezu se přišlo na to, že je na něm rytina, která odpovídá schematické mapě okolí. Pokud je tato interpretace rytiny v mamutím klu správná, jednalo by se o nejstarší dochovanou mapu na světě,” uvedla Havlická.

Originál se vystavuje jen vzácně

Vystavený 40 centimetrů dlouhý kel doprovázejí informační panely o nálezu, pavlovské archeologické lokalitě i podobných nálezech ve světě. Originální kel příliš často k vidění není, naposledy byl před šesti lety zapůjčen do Londýna na výstavu o umění doby ledové.

V Mezinárodní den archeologie bude vstup zdarma

Kel bude vystaven od sobotního Mezinárodního dne archeologie, který připadá na třetí sobotu v říjnu, a v neděli 20. října. Přes týden bude expozice uzavřena, lidé se na ni budou moci opět podívat od 25. do 28. října. Archeopark pro každý rok vybírá některý z pravěkých originálů, loni to byla Petřkovická venuše.

Komentované prohlídky v archeoparku jsou na sobotu 19. října naplánované na 10:00, 12:00 a 14:00. Kel bude vystaven ještě dalších pět dní, avšak pouze tuto sobotu je vstup na výstavu zdarma.

Zdroj: ČTK, foto: Wikipedia

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*