Jeseníky zažívají návštěvnický rekord. Červenec byl enormní

Údolí Bílé Opavy patří spolu s Pradědem, Rejvízem či pramenem Moravy na Králickém Sněžníku mezi nejatraktivnější místa území CHKO Jeseníky.

Jeseníky přitahují stále více turistů. Poslední údaje o návštěvnosti hovoří o rekordní návštěvnosti na Pradědu, Rejvízu či v údolí Bílé Opavy, informoval vedoucí správy CHKO Jeseníky Petr Šaj.

O rostoucí turistické atraktivitě Jeseníků jsme naposledy psali v tomto článku.

Květen a červen klidný, v červenci nápor

Očekávaný příliv turistů neminul ani chráněnou krajinnou oblast Jeseníky. Správa CHKO Jeseníky má k dispozici poslední údaje o návštěvnosti vybraných atraktivních cílů v národních přírodních rezervacích, jako je údolí Bílé Opavy, Rejvíz nebo Praděd. Praděd navštívilo první červencovou sobotu 3 287 lidí, což je nejvíce lidí v jednom dni za celou historii sčítání.  Vloni na tuto horu zavítalo více než 200 000 turistů.

Zatímco květnová a červnová čísla jsou podle jesenických ochranářů nejspíš kvůli méně příznivému počasí a uzavřeným polským hranicím nižší než v předchozích letech, červencový nápor byl enormní. Celkově návštěvnost oproti loňskému rovněž rekordnímu červenci stoupla o 37 %, ve srovnání například s rokem 2016 jde o 70% nárůst. Celkem jen v červenci navštívilo nejcennější partie Jeseníků 180 601 osob.

„Davy lidí s sebou přinášejí i velký nápor na návštěvnickou infrastrukturu, jako jsou stezky, povalové chodníky, žebříky či panely. Tu průběžně opravujeme. Pro představu, túru údolím Bílé Opavy za červenec absolvovalo po obou trasách více než 53 tisíc lidí, což je o 38 % více než loni,” popsal situaci Šaj.

Vedoucí chráněné krajinné oblasti také upozornil, že enormní nápor vyčerpává turistické kapacity Jeseníků. “Nestačí parkoviště, auta stojí podél cesty nad Karlovou Studánkou i v zákazech vjezdu na lesních cestách. Zájemcům o klidný zážitek doporučujeme spíše dřívější ranní hodiny nebo čas po páté odpolední, kdy se množství lidí na stezkách rychle snižuje,“ konstatoval Šaj.

Výrazně přibylo zájemců o pramen Moravy

Největší nárůst zaznamenal vrchol Králického Sněžníku, kde bylo v červenci na stezce u pramenu Moravy zaznamenáno 15 384 průchodů, což je ve srovnání s loňským rokem nárůst o 78 %. Na Keprník zamířilo celkem 13 529 osob, což odpovídá zvýšení téměř o 50 %. Monitoring návštěvnosti probíhá na vybraných místech CHKO Jeseníky jedenáctým rokem.

„Už na jaře bylo jasné, že tuzemskou přírodu letos čeká rekordní návštěvnost. Právě proto jsme připravili tipy na výlety na méně navštěvovaná místa a akce s průvodci, na kterých se lidé mohou dozvědět celou řadu zajímavostí. Chceme ukázat, jak je naše příroda rozmanitá, a také, jakým způsobem se o ni pečuje. Od května jsme uspořádali více než pět desítek akcí pro veřejnost, další jsou ještě před námi, třeba noci pro netopýry spojené s pozorováním těchto létajících savců,“ doplnil ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc.

Přečtěte si  Želvuška i další hrdinové mikrosvěta zvou na dny elektronové mikroskopie

Zdroj: AOPK ČR, foto: Wikimedia Commons

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*