Jeskyně se znovu otevřou návštěvníkům. V Moravském krasu lákají na novinky

Balcarka jeskyně Moravský kras
Jeskyně Balcarka v Moravském krasu

Od pondělí 25. května se po více než dvouměsíční pauze pro veřejnost otevřou zpřístupněné jeskyně provozované Správou jeskyní ČR. Provoz jeskyň budou doprovázet speciální opatření. Novinkou letošní sezony je možnost koupit si elektronickou vstupenku. „Návštěvníkům tak chceme nabídnout možnost dalšího způsobu nákupu vstupenek, aby už k jeskyni jeli s tím, že mají prohlídku garantovanou,“ říká ředitel Správy jeskyň ČR Lubomír Přibyl. Informaci uvedla Správa jeskyň v tiskové zprávě.

Provoz jeskyň poběží ve speciálním režimu

Návštěvníci jeskyň budou moci na prohlídku pouze s ochranou dýchacích cest rouškou, u vstupu v pokladnách bude připravena dezinfekce rukou. Vzhledem k nutnosti dodržet rozestupy 2 metry (kromě rodin) a užším prostorům v některých jeskyních bude v řadě z nich počet osob na jednu prohlídku omezený.

V úvodním zkušebním provozu vypíší jednotlivé jeskyně na internetu obvykle dva nebo tři časy prohlídek prodávaných pomocí eVstupenky. Například v pěti jeskyních Moravského krasu je to v 10:00, 12:00 a 14:00. Ostatní prohlídky během dne budou nadále prodávány klasicky v pokladně, operativně dle zájmu příchozích a možností průvodců. Prohlídky ve všech jeskyních ČR jsou organizovány pouze s průvodcem.

Kupující eVstupenek upozorňují jeskyňáři na nutnost dorazit k jeskyni s dostatečným předstihem. Při nestihnutí času prohlídky eVstupenky bez náhrady propadají. Obdobný systém už nějaký čas funguje například na tuzemských státních hradech a zámcích.

Jeskyňáři v době koronaviru nelenili

Dva a půl měsíce bez návštěvníků a příjmu ze vstupného mnohé jeskyně využily například k údržbě a čištění vnitřních prostor. Správa jeskyň se věnuje i modernizaci zázemí pro návštěvníky.

V jesenické Jeskyni na Špičáku se srdcovými chodbami začala za provozu rekonstrukce prvorepublikové turistické chaty-pokladny a výstavba nového sociálního zařízení. Návštěvnické trasy v jeskyních Moravského krasu Balcarce, Kateřinské, Sloupsko-šošůvských a Výpustku doplnily moderní expozice Jeskyně a lidé, které jsou oblíbené i mezi učiteli hledajícími populárně-naučnou náplň výletu se svými svěřenci.

Letos se chce SJ ČR zaměřit na další doplňkové vzdělávací programy pro školy v jeskyni Výpustek u Křtin nedaleko Brna, jejíž prohlídka je kronikou uplynulých 40 tisíc let pozpátku. Od moderně upravené vstupní budovy přes tajný armádní kryt vybudovaný za studené války, nacistickou podzemní továrnu na letecké motory, prvorepublikové výzkumy Karla Absolona, až po nejstarší pravěké osídlení.

Celkem loni do 14 jeskyní v celé České republice zavítalo přes 761 tisíc návštěvníků. Rekordmanem byly tradičně Punkevní jeskyně v Moravském krasu s oblíbenou vodní plavbou po ponorné řece Punkvě, které si prohlédlo 212 tisíc lidí.

Zdroj a foto: Správa jeskyň ČR

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*