Jihlava jako tahoun středověkých měst. Na unikátní konferenci promluvili přední odborníci

Jihlava konference Iglavia historica exempla trahunt
Přední moravský historik Martin Wihoda promluvil pro veřejnost o vzniku středověkých měst a povaze dlouhého 13. století.

Jihlava 29. ledna hostila unikátní konferenci pro odbornou i laickou veřejnost s přednáškami předních historiků i architektů na téma významu Jihlavy jako středověkého města. Konference Iglavia historica – exempla trahunt (Jihlava historická – příklady táhnou) poukázala na dalekosáhlý význam středověké Jihlavy.

Konference, kterou uspořádalo město Jihlava ve spolupráci s Moravským zemským archivem, se konala u příležitosti výročí 750 let stavebního řádu Přemysla Otakara II.

Jihlava byla tahounem středověkých měst

Konference nabídla historický a architektonický cyklus. V prvním promluvili tři odborníci z Masarykovy univerzity v Brně. Historik prof. Martin Wihoda otevřel cyklus přednáškou nejen o vzniku Jihlavy, ale především o vnímání a roli nově se rodících měst ve 13. století.

Na něj navázal archeolog Doc. Petr Hrubý, který ve své přednášce především rozebíral, zda se spíš než o stavební řád jednalo o dokument o důslednější kontrole báňských provozů za hradbami města.

Historický blok uzavřela přednáška historika dr. Tomáše Borovského, ve které se mimo jiné zabýval sebeprezentací Jihlavy jako „svatého města“ v 15. století.

Hovořilo se o problematice revitalizace historického centra

Druhý cyklus zaměřený na historickou architekturu započal přednáškou doc. Miroslav Cikán, jenž je významným architektem a autorem koncepce revitalizace Masarykova náměstí, ale působí také na Fakultě architektury ČVUT. Cikán nejen vysvětlil celkový záměr jeho pojetí revitalizace náměstí, ale nastínil i myšlenkové pochody, které k němu směřují včetně nutnosti pochopení role města v krajině.

Na něj navázal Mgr. Jiří Neubert z Národního památkového ústavu v Telči svou přednáškou o problematice a důležitosti památkové ochrany historických domů a nutnosti pochopení jejich historické role.

Poslední přednáškou architektonického cyklu byla přednáška Ing. arch. Vratislava Zíky z Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně na téma Jihlavské historické domy a problematika jejich obnovy.

Výstava ukázala originál významného pramene

Konferenci proložila vernisáž výstavy o archiváři a historiku Františku Hoffmannovi. Poslední část konference měla na programu dvě přednášky z dopoledního a odpoledního bloku. Protentokrát si však profesora Martin Wihodu a architekta Miroslava Cikána mohla vyslechnout veřejnost.

Unikátní příležitost získali návštěvníci i díky Státnímu okresnímu archivu Jihlava, jež vystavil originál zmíněného stavebního řádu Přemysla Otakara II. Město Jihlava do výstavy přispělo faksimilem Gelnhausenova kodexu.

Zdroj a foto: město Jihlava

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*