Jihlava nemá peníze na Horáckou arénu, hrozí konec projektu

Vizualizace Horácké multifunkční arény

Vedení Jihlavy připravuje ambiciózní projekt nového zimního stadionu. Celý záměr původně vycházel na bezmála jednu a půl miliardy korun. V současnosti ale cena výrazně vzrostla. Západomoravské město proto hledá dodatečné peníze ve veřejném i soukromém sektoru.

O Horácké multifunkční aréně jsme naposledy psali v tomto článku.

Horácká multifunkční aréna má nahradit stávající Horácký zimní stadion, který v současnosti nese název CZ LOKO Aréna. Vedení Jihlavy představilo projekt před dvěma lety. V plánu je demolice stávajícího stadionu a stavba nového na stejném místě.

Nový stadion měl podle původních výpočtů vyjít na 1,4 miliardy korun. Od Kraje Vysočina byla přislíbena půlmiliarda, Národní sportovní agentura měla dodat 300 milionů a město se rozhodlo pro úvěr za 600 milionů korun. Prvotní odhad ale neodpovídá prudkému nárůstu cen.

Podle náměstka jihlavské primátorky Petra Ryšky v současnosti vedení města hledá dodatečné zdroje, a to jak ve veřejném, tak soukromém sektoru. “Spolufinancování hledáme ve veřejném i soukromém sektoru. Pokud by město mělo navýšit schválenou částku 600 milionů korun, bylo by to samozřejmě znovu předmětem jednání,” uvedl Ryška ve videu zveřejněném na webu Jihlavy.

Opravu stávajícího stadionu odmítáme

Náměstek primátorky pro investice a sport zároveň zdůraznil, že hledání spolufinancování považuje současné vedení Jihlavy za nejlepší cestu. Naopak odmítl zrušení projektu a pouhou opravu stávajícího stadionu.

“Oprava stávajícího stadionu by podle odhadů dosahovala stejné částky jako té, která je připravena pro stavbu zcela nové multifunkční arény. Toto řešení pokládáme za špatné a nehospodárné,” sdělil Ryška. Vedení města přitom podle něj vychází ze zkušeností Kladna, přesnou částku nemá vypočítánu.

Pokud by došlo ke změně či přímo zrušení projektu, dosud poskytnuté dotace od kraje a státu budou v ohrožení. Jihlava dodatečný zdroj financování zatím nepředstavila. Zatím to ale neznamená konec projektu.

„Máme příslib státu i Kraje Vysočina, že nám dotační peníze podrží. Nemusíme tak rozhodovat v nejbližších dnech, ale v nejbližších měsících,“ sdělil manažer projektu a jihlavský radní David Beke, podle kterého je reálná šance získat další stovky milionů z nově vypisovaných dotačních programů.

Přečtěte si  Kroměříž po svých: Osm tématických procházek představí známé památky i skryté zajímavosti

Město chystá veřejnou besedu k přípravám stavby Horácké multifunkční arény. Uskuteční se 29. srpna.

Zdroj a foto: Jihlava

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*