Jihlava o víkendu oslaví svoji stříbrnou historii havířským průvodem, festivalem a poutí

Havíření, velká oslava stříbrné historie královského města Jihlavy, se po dvou letech opět koná o svatojánském víkendu od 23. do 25. června. Na programu jsou nejen tradiční průvody krojovaných postav jihlavských havířků a pouť ke kostelíku sv. Jana Křtitele, ale také páteční jarmark a nabitý dvoudenní hudební a divadelní festival. Vrcholem festivalu budou koncerty kapel Brouci Band, Circus Problem, The 6 Fireballs a galakoncert Symfonického orchestru ZUŠ Jihlava a pěveckého souboru Melodie.

Město ze stříbra zrozené, svého času druhé největší město v království českém. Taková je historie Jihlavy, kterou s přestávkami přes 200 let připomíná tradiční Jihlavský havířský průvod. Letos vyjdou krojovaní havířci do ulic celkem třikrát. Na Masarykově náměstí vystoupí z jihlavského podzemí v pátek 23. června v 21:00 a v sobotu 24. června v 10:00 hodin, kdy po slavnostní ceremonii vyjdou v průvodu městem až k místu konání doprovodného festivalu ve Smetanových sadech. V neděli pak havíři vyrazí v 9:00 hodin ze ZŠ Křížová na tradiční pouť ke kostelíku sv. Jana Křtitele.

„V průvodu už letos máme přes sto dětí, ale stále je ještě pár kostýmů volných. Budeme moc rádi, když se nám ozvou maminky a tatínkové, kteří by se s dětmi chtěli zapojit do naší nejslavnější jihlavské tradice,“ zve do průvodu Milan Kolář ze spolku Jihlavský havířský průvod s tím, že zájemci najdou bližší informace na webu Jihlavského havířského průvodu

Festival, divadla, pouť! A všechno zdarma

Jihlava oslaví svoji stříbrnou historii nejen průvodem, ale i bohatým doprovodným programem. A to vše bude pro návštěvníky zdarma. V pátek od 10:00 hodin se na Masarykově náměstí odehraje tradiční jarmark, na který se chystají výrobci rukodělného zboží z celého kraje. Slavit se ale bude především na hudebně divadelním festivalu ve Smetanových sadech, kde v pátek a sobotu vystoupí přes dvacet hudebních skupin a divadelních souborů. V pátek jsou na programu koncerty kapel Sebranka Jazz Orchestra a Spaziergang nebo vystoupení pouličního Teátru Víti Marčíka. Dalšími pozvanými divadly jsou soubory Já to jsem, Divadlo Líšeň, De Facto Mimo nebo Nebezpečné divadlo. V sobotu pak návštěvníky čeká velkolepý večírek s kapelami Brouci Band, Circus Problem, nebo The 6 Fireballs. Vrcholem festivalové scény bude galakoncert Symfonického orchestru ZUŠ Jihlava s pěveckým souborem Melodie a dalšími hosty.

Přečtěte si  Legendární letouny Aero L-39NG a L-39C Albatros se představí na Dnech NATO v Ostravě

Nedělní pouť u kostelíka sv. Jana Křtitele proběhne tradičně v režii jihlavských havířků, kteří vždy chystají pohodový program pro celou rodinu. Těšit se můžete na domácí dobroty, tvůrčí dílny, komedianty z divadla T.E.J.P., harmonikáře, folklorní vystoupení, jazzové koncerty a samozřejmě na několik divadelních vystoupení pro děti i dospělé. Po všechny dny se také návštěvníci mohou těšit na Sládkovnu, veselou kočovnou dřevěnou hernu pro malé i velké.

Podívejte se na videopozvánku jednoho z pořadatelů

Procházka havířskou historií

Znáte historii havířského průvodu v Jihlavě? Proč a za jakých okolností vznikl, jak se proměňoval vlivem změn politických zřízení? Na nové venkovní komentované pocházce pořádané rovněž Bránou Jihlavy se v sobotu 24. června od 15:00 dozvíte nejen historii jihlavských havířských průvodů, ale podíváte se také na místa, kde se stříbro zpracovávalo. Sraz je u Brány Matky Boží.

Dozvíte se například informace o výrobě a podobě jihlavské mince, historii horního soudu jihlavského a mnohé další. Trasa procházky vás zavede až ke kostelu sv. Jana Křtitele na Jánském kopečku.

Více informací můžete najít na webu DoJihlavy.

Autor: red Zdroj a foto: Město Jihlava

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*