Jihomoravský kraj připomene 1200 let Moravanů, chystá koncert i projekci na Zemském domě

Nový zemský dům, sídlo krajského úřadu Jihomoravského kraje

Vedení Jihomoravského kraje oznámilo, že se přidá k oslavám 1200 let od první zmínky o Moravanech. Zemský dům v Brně na podzim ozdobí tematická projekce, chystá se také slavnostní koncert.

Budovu Zemského domu, kde sídlí krajský úřad Jihomoravského kraje, čeká na podzim světelná projekce, pro kterou vznikl speciální vizuál v duchu 1200 let Moravy. Vizuální show bude poté putovat po vybraných budovách po celím kraji.

“Ve spolupráci se známým moravským lihovarníkem chystá také kraj speciální edici 1200 kusů slivovice. Bonus v podobě překvapení si pak schovává na podzim,” uvedl Jihomoravský kraj na svých stránkách.

Vyvrcholením oslav organizovaných krajem se stane na konci září koncert v Brně. Bude symbolicky určen pro 1200 posluchačů. S podporou kraje bude také letos vydána kniha Jižní Morava krásná fotografa Zdeňka Vošického.

Jméno Moravanů se poprvé písemně objevuje v Letopisech království Franků. Autor se zmiňuje o pozvání slovanských kmenů na říšský sjezd do Frankfurtu na podzim roku 822.

Zapojí se další kraje?

Podrobnosti k připravovaným akcím bude Jihomoravský kraj postupně zveřejňovat. Zatím není známo, zda se k akcím připojí další kraje ležící na území Moravy. Do oslav první zmínky o Moravanech se v každém případě zapojily jednotlivé instituce a občanská sdružení.

Archeoskanzen Modrá nedaleko Uherského Hradiště připravil výstavu „Moravané vstupují na kolbiště dějin 822 – 2022“. Výstava ukazuje život starých Moravanů a také jak mohl vypadat sjezd ve Frankfurtu, kde byli Moravané přítomni jako jeden ze slovanských kmenů.

Velkou oslavu chystají na Slovensku, kde o víkendu 15.–16. července proběhne v Trenčíně festival Morava krásna zem. Ústředním tématem festivalu bude právě výročí 1200 let od první zmínky o Moravanech. Na Trenčianském hradě se sejdou významné veřejné figury i hudebníci zvučných jmen. Chybět nebude Fleret, Tom Kočko či Jožka Černý. Akce pro všechny příznivce Moravy a moravanství nabídne to nejlepší z moravské kultury od hudebních zážitků po ochutnávku vína.

Na sobotu 17. září chystají organizace moravských patriotů hned několik akcí od rána až do večera v Brně. Centrum moravské metropole dopoledne oživí kulturně-společenská akce s názvem Den za Moravu. Program začne připomínkou moravských dějin v kostele sv. Tomáše na Moravském náměstí, naváže tradiční průvod Moravanů, který na náměstí Svobody završí kulturní program a předání ocenění v anketě Osobnost Moravy.

Brzké odpoledne téhož dne bude patřit happeningu k moravskému jubileu na Moravském náměstí za účasti zástupců regionů a nestátních národů z celé Evropy. Odpolední až večerní hodiny zaplní Moravské odpoledne na “moravské Letné” v areálu City Beach Brno.

Autor: pjk, foto: Jihomoravský kraj, Österreichische Nationalbibliothek

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*