‘Jožin z bažin žere Pražáka’. Pošta vydává nové známky

"Spěchám, proto riskuji, projíždím přes Moravu...". Jožin z Bažin s pražácko-moravskou tematikou patří mezi nejznámější a nejzpívanější písničky u nás.

Olej na plátně „Jožin z bažin žere Pražáka“ od Ivana Mládka je námětem nové poštovní známky, kterou uvedla Česká pošta do prodeje. Banjo Band slaví 50 let od vzniku.

Mládkův Banjo Band slaví 50 let

Mládkův obraz odkazuje na populární písničku Jožin z bažin, která vtipnou formou podává téma návštěvy Pražáka na Moravě, která v jeho vnímání představuje divokou krajinu plnou podivných existencí. Nová známka, kterou pošta vypustila do oběhu, připomíná 50 let od založení Banjo Bandu Ivana Mládka.

Motivem přední strany sešitku, který obsahuje 8 kusů těchto známek, je Mládkův obraz „Banjo Band u fotografa“ a na zadní straně je jeho autoportrét doplněný textem s podpisem.

Nová známka s obrazem Ivana Mládka

V textu na obalu Ivan Mládek svými slovy přibližuje vznik Banjo Bandu. „Po překvapivém úspěchu, horkou jehlou ušitého Banjo Bandu, na Folk a Country festivalu v Lucerně, přicházely po roce 1970 první zakázky od gramofonových, rozhlasových a televizních společností. Na přání koncertních agentur, které samy daly skupině název, začínám skládat, textovat a posléze i zpívat – pokud možno veselé písně. Do všeho se sám pouštím ze zoufalství po marném hledání vhodného skladatele, textaře a zpěváka.,“ vzpomíná v textu Mládek.

Kolem roku 1975 jsou jeho písničky už natolik populární, že Banjo Band profesionalizuje a vystupuje s ním na pódiích po celém tehdejším Československu. K dadaistickým a recesistickým písničkám píše i průvodní slovo, scénky a monology a díky mládkovu zájmu o humor jako takový se hlavním těžištěm jeho tvorby stává humoristická beletrie. V 80. letech minulého století se Ivan Mládek začal realizovat jako malíř olejů v originálním „antiperspektivním“ stylu.

V průběhu 50 let nahrál s Banjo Bandem zhruba 500 písní, které si vedle studentů a střední generace oblíbily hlavně děti. Patří mezi ně i píseň Jožin z Bažin.

Zdroj: Česká pošta, foto: YouTube, Česká pošta

Související články

Přečtěte si  Na Pálavě se šíří invazní klejicha hedvábná, správa CHKO usiluje o její úplnou likvidaci

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*