Jurečkovy kravince, čarodějnice a Máj. Co divný týden dal

Uplynulý týden byl z řady prozaických důvodů velmi zajímavý. Něčím k jeho raritě přispěla příroda, něco se objevilo jako kometa na domácí i zahraniční politické scéně a zase zmizelo. Úvodem všeho byla první letošní bouřka, která se prudce snesla na rozkvetlou jižní Moravu.

Blesky křižovaly tmavou oblohu, burácení hromu strašilo děti, stále ještě vzpomínající na loňské tornádo. Přívaly deště se mísily s další pohromou, kterou jsou pro zahradu Moravy kroupy. V momentě byly střechy bílé ledovou tříští, svody a okapy, zahlcené vodou i ledem, nestíhaly. Po divoké bouři se vyjasnilo a trávníky i záhony byly pokryty bílými krupkami ledu i sraženými zbytky okvětních lístků květin, jabloní i trnek. 

Ledová bouře přešla, ale brzy se začalo bouřit na scéně politické. Zemědělec na ministerstvu starostí o blaho občanů nejprve všechny zaskočil návrhem, abychom ruský plyn nahradili výrobou této brzy nedostatkové suroviny, podržte se, z kravinců. To řídké a smradlavé něco si dobře pamatuji z dětských let. Šlápnout do teplého hovince bosou nohou, to byl zážitek! Výrobu plynu ve velkém z toho nevábného odpadu si představit nedovedu. Tentýž moravský rozumbrada překvapil společnost dalším nenadálým trumfem. Spustil tím krupobití nesouhlasu s dosti vysokou až nesmyslnou hranicí, která rozdělila rodiny s nárokem a bez nároku na další dětský příspěvek. Musel zbrzdit…

Zprávy z konfliktu za východní hranicí země trošku utichly, a tak přispěchal pražský kardinál s jistou mírou pochopení strašných činů válkou vystresovaných vojáků na ženách, když soldáty agresora označil za oběti emocí a amoku z boje. Do měst válkou sužované země přitom dále jezdí vlaky s politiky a celebritami. Tu, sem tam evropský politik, tu vysoký představitel bezmocných národů světa, tu známá filmová hvězda. Nebojí se zbraní zrádného agresora, byť domácí odtud prchají v milionových počtech. 

Máje – čarodějnice – Máj

Minulý týden přinesl také trvale slunečné a teplé počasí, které vyzvalo vášnivé turisty k procházkám po památkách a k zhlédnutí krás přírody, zahrádkáře zase k sázení, sekání trávy nebo údržbě záhonů. Naši společnou manželskou práci při nelehkém vybírání přemnoženého pýru plazivého z nezbytné části dědičného zemského údělu, pochválila pozorná sousedka. I přidala škodolibou radu, kterou se prý řídili (někdy dávno) naši zlomyslní předkové: „Máš-li “dobrého“ souseda, posekej pýr na sečkovici a kousky pěkně házej přes plot!“ Doporučení pro zahájení malé sousedské války jako vyšité.

Přečtěte si  FEJETON: Quo vadis, Frenky!

Konec týdne přinesl čas stavění vysokých májů. Obecní pospolitost chránily před zlými silami, ale konzumní zábavou zblblá společnost nadmíru slaveným pálením čarodějnic, tyto síly do vsi radostně pozvala. Trochu divný týden. Ještěže po čarodějné ohňů plné noci přišel slavný 1. Máj a krásný lásky čas, že panové Karle, Hynku i Mácho! No, byl to pán jeden, ale jeho krátký život vydal za životy tři.

Autor textu a foto: František Synek

František Synek je etnograf, historik a fejetonista. Čtrnáct let působil jako vedoucí Slovanského hradiště v Mikulčicích. Unikátní velkomoravský památník se za tu dobu výrazně rozrostl, dvakrát proběhl pokus o zápis do seznamu UNESCO.

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*