K visuté lávce na Dolní Moravě zatím lanovka nepřibude, úřady zpřísnily

Stezka v oblacích a Sky Bridge prošly snadno, nová kabinová lanovka už ne.

Oblast Králického Sněžníku kolem vrchu Slamník zažila v posledních letech mohutnou výstavbu turistických atrakcí. Vedle Stezky v oblacích zde letos vyrostla nejdelší visutá lávka na světě. Společnost Sněžník, která masivně investuje do horského resortu Dolní Morava, se na příští rok chystala stavět kabinovou lanovku na Sky Bridge a novou sjezdovku. Jenže poprvé narazila na nevoli úřadů.

Úředníci přitom s rozšiřováním resortu neměli neměli dlouhé roky problém. Například když před devíti lety plánoval developer Jiří Rulíšek stavět nad Dolní Moravou tři nové sjezdovky s vleky vedoucími až na vrch Slamník, úřady mu nijak nebránili. Ministerstvo životního prostředí dospělo k závěru, že záměr společnosti Sněžník nenese významný vliv na přírodu, a to navzdory dílčím výhradám inspekce.

Rozsáhlý projekt nebylo nutné zařadit do procesu posuzování vlivu na životní prostředí (EIA). Úředníci dokonce zveřejnili kritický dopis jediného stěžovatele, ve kterém zlomyslně podtrhli pravopisnou chybu. V současné době zažívá investor na Dolní Moravě značně jiný příběh.

Megalomanské stavby jako Stezka v oblacích a nově Skdy Bridge 721, které nenávratně zasáhly do nedotčené přírody i panoramatu Králického Sněžníku, vyvolaly vlnu kritiky. Pod tlakem stížností obracejí i úřady. Loni zrušilo Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí pardubického krajského úřadu, podle kterého stavba apartmánového hotelu s 324 lůžky v lokalitě Nad Slonem už nic nemůže v daném území zhoršit.

Čtyři hektary lesa v ohrožení

Nyní na základě četných připomínek úřadů musí společnost Sněžník přepracovat žádost o stavbu lanovky. Má vést z horského resortu na Slamník až k visuté lávce. Pro investora nebude snadná ani výstavba 760 dlouhé sjezdovky F, přestože se v zásadě jedná pouze o rozšíření stávající sáňkařské dráhy. Ministerstvo životního prostředí totiž přikročilo k tomu, pro co v roce 2013 nevidělo důvod. Padlo rozhodnutí, že záměr projde kompletním procesem EIA.

Nový přístup Ministerstva odráží i požadavek, aby byl každý nový závěr v Dolní Moravě posuzován nikoliv jako jedna stavba s mírným vlivem na životní prostředí, ale jako součást všech stavebních akcí. „V dokumentaci bude vyhodnocen vliv posuzovaného záměru s ohledem na kumulativní vliv s dosud realizovanými i plánovanými záměry v území skiareálu Dolní Morava,“ zaznívá v rozhodnutí Ministerstva životního prostředí.

Přečtěte si  Varhany z ostravské katedrály míří do Košic. Utržená částka doplní probíhající sbírku na nové

Vyhovělo tak požadavku Svazu ochránců přírody Šumperk, podle kterého nechávaly úřady stavět na Dolní Moravě salámovou metodou. „Tváří se, že to je jen jeden záměr, že nesouvisí s ostatními investicemi, ale to není pravda,“ uvedl před časem předseda ČSOP Šumperk Slavomír Bušina.

Inspekce životního prostředí dokonce vyjádřilo natolik velké obavy, že doporučilo zvážit i nulovou variantu, tedy vůbec nestavět. Kvůli nové lanovce a sjezdovce by totiž padly více než čtyři hektary lesa. Porosty nad Dolní Moravou navíc v minulých letech utrpěly velké ztráty kvůli stavebnímu boomu, kůrovci i vichřicím.

Kritické hlasy vnímá i starosta obce Dolní Morava Richard Novák. „V roce 2012 tu ještě nic moc nebylo. Nyní vnímají úřady i veřejnost kumulaci zásahů, k nimž zde došlo. Ve vztahu k ochraně přírody jsou obezřetnější,“ citoval server iDnes.cz dolnomoravského starostu.

Jen zdržení

Pro investora postup úřadů znamená zdržení, záměru se ale nevzdává. „Bude to znamenat zdržení přibližně šest až devět měsíců, jak bývá obvyklé. K projektu kabinové lanovky opět zapracujeme připomínky dle požadavků,“ sdělil podle serveru iDnes.cz obchodní ředitel firmy Sněžník Martin Palán.

Nová sjezdovka by podle investora měla zvýšit komfort a bezpečnost pro méně zdatné lyžaře. Lanovka má usnadnit lidem přístup do areálu. Dosavadní čtyřsedačkovou v lokalitě U Slona by nahradila lanovka kabinová. Měla by mít o něco větší kapacitu, navíc by přepravila zájemce až k chatě Slaměnka, kde začíná visutá lávka. Tam by se propojila s lanovkou Sněžník.

Autor: pjk, foto: Ski Resort Dolní Morava

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*