Na Moravě vyrostl nejdelší visutý most na světě, otevře se v květnu

Visutý most mezi Slamníkem a Chlumem v Králickém Sněžníku měří přes 700 metrů.

Dva vrcholy Králického Sněžníku spojil visutý most dlouhý přes 700 metrů. Sky Bridge platí za nejdelší lávku svého druhu na světě, doplnil nedalekou turisticky oblíbenou Stezku v oblacích. Podle soukromého investora se otevře už za půldruhého měsíce.

Za ambiciózním projektem stojí majitelé rekreačního střediska Dolní Morava. Visutý most s názvem Sky Bridge 721 překlenul údolí Mlýnského potoka ve výšce 95 metrů. Prvním návštěvníkům se podle marketingového ředitele horského resortu Tomáše Drápala otevře už v polovině května.

Vznikl tak další turistický tahák. Visutý most totiž vyrostl nedaleko Stezky v oblacích, ke které vede lanovka. Vyhlídkovou věž z roku 2015 ročně navštíví statisíce turistů z České republiky i blízkého Polska.

Po přejití lávky mezi vrcholy Slamník a Chlum ve výšce přes tisíc metrů nad mořem čeká návštěvníky ještě naučná stezka s názvem Most času s prvky rozšířené reality. “Hra s deseti naučnými panely se dotýká ochrany přírody i historie. Bude také sledovat životní příběh rodiny z Dolní Moravy na pozadí událostí od roku 1935 do současnosti,” doplnil Drápal.

Kritikům vadí zásah do krajiny

Megalomanská stavba na moravské straně Králického Sněžníku si vyžádala ohromné množství materiálu. Vedle 1030 krychlových metrů betonu se jedná o lana o celkové hmotnosti 158 tun a dvacet tun pomocných konstrukcí. Hlavní lano má průměr přes sedm centimetrů. Dosud nejdelší visutý most na světě měří 516 metrů, stojí u portugalského městečka Arouca.

Podle kritiků stavba představuje negativní zásah do krajiny. Vadil jim ostatně i projekt obří vyhlídkově věže Stezka v oblacích. Vliv na životní prostředí by přitom podle vypracovaného posudku neměl dosáhnout větších rozměrů, protože velikost zastavěné plochy je minimální. Z tohoto posudku také vycházelo zastupitelstvo obce Dolní Morava, které před šesti lety schválilo potřebou změnu územního plánu.

Nespokojenost se nese i mezi místními obyvateli, kterým vadí zátěž způsobená jednorázovými výletníky. Současný starosta obce Richard Novák s těmito pocity souzní. “Tato atrakce je v územním plánu vyznačena dlouho. Dnes bychom se k takové věci stavěli jinak a s daleko větší opatrností,“ uvedl už dříve starosta Novák pro server denik.cz.

Přečtěte si  Čedok připravil další lety z Moravy za exotikou. Z Brna i Ostravy se bude létat do Thajska a na Mauricius

Odborníci na životní prostředí dlouhodobě upozorňují na nevratné zásahy do krajiny Králického Sněžníku. Visutý most navíc není zdaleka posledním projektem dolnomoravského rekreačního střediska. V plánu je například výstavba hotelů. Na polské straně vrcholu Králický Sněžník navíc v současné době vzniká kontroverzní rozhledna odporující pravidlům ochrany přírody.

Autor: pjk, foto: Resort Dolní Morava

Doporučujeme


2 Comments

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*