Nejnovější generaci náhrady aortální chlopně implantovali minulý týden odborníci z I. interní kliniky – kardiologické Fakultní nemocnice Olomouc. Jedenašedesátiletý muž je vůbec prvním pacientem v České republice, jehož srdci nový typ implantátu s delší životností pomáhá. Výkon proběhl bez komplikací a pacient již absolvuje běžnou pooperační rehabilitaci.
Katetrizační náhradu aortální chlopně, tedy výkon známý pod zkratkou TAVI, obvykle podstupují pacienti s aortální stenózou, kteří jsou starší než 75 let. Využívá se také u pacientů mladších, kteří jsou vystaveni extrémně vysokému riziku kardiochirurgické náhrady. Případ 61-letého muže byl v tomto ohledu výjimečný. „Je výrazně mladší než pacienti, které k tomuto výkonu běžně indikujeme. U obvyklého typu implantátu se udává životnost minimálně deset let, což pro tak mladého pacienta není dostatečné. Zvažovali jsme tedy využití nového typu náhrady, jejíž životnost se předpokládá delší,“ vysvětluje vedoucí lékař Oddělení intervenční kardiologie I. interní kliniky – kardiologické FN Olomouc MUDr. Martin Sluka, Ph.D.
Implantát Sapien 3 Ultra Resilia je technologicky zcela nový, a to v přípravě biologického materiálu, tedy samotné tkáně chlopně. „Oproti běžně využívaným náhradám je tato novinka skladovaná v suchu a vyhýbá se konzervaci aldehydu. Z toho vyplývá předpoklad její dlouhodobější životnosti. Předpoklad potvrzují zkušenosti s chirurgickými chlopněmi, u nichž se tento typ přípravy tkáně používá už několik let,“ popisuje kardiolog.
Náhrada je dostupná celosvětově, ale v České republice byla implantována poprvé. O úhradu je totiž třeba individuálně žádat zdravotní pojišťovnu. Samotnému výkonu tedy předcházel nelehký administrativní proces, který zástupci olomoucké nemocnice podstoupili ve snaze o zajištění dlouhodobého prospěchu pro pacienta. „Že jsme implantát využili jako první u nás, mě samozřejmě těší, ale nejdůležitější je, že jsme schopní pacientovi poskytnout tu nejlepší a nejnovější technologii, která momentálně na světě existuje,“ zdůrazňuje Martin Sluka.
Ekonomická náročnost nového typu chlopně je větší než u běžných typů implantátů
Zásluhu na úspěšném výkonu podle něj má celý široký tým lékařů a sester. Pacienti jsou k tomuto výkonu indikováni na základě diskuse a výběru v tzv. „Heart týmu“. V rámci „Heart týmu“ probíhá komunikace s kardiology – specialisty na sledování chlopenních vad a s kolegy z kardiochirurgie. „Přímo na sále má tým kolem deseti lidí, ale výkony jistí také tým z kardiochirurgie pro případ, kdyby došlo k nepředpokládaným komplikacím a výjimečně také tým intervenční radiologie pro případ cévních komplikací,“ vypočítává lékař s tím, že velký podíl má také management nemocnice, který podpořil celý administrativní proces s individuální žádostí na pojišťovně.
Počet výkonů s využitím nového typu chlopně se podle Martina Sluky nedá odhadnout. Ekonomická náročnost je větší než u běžných typů chlopenních implantátů a o každý případ bude nutno v nejbližší budoucnosti individuálně žádat. „Uvidíme, jakou četnost využití si praxe vyžádá, protože přibývá pacientů z nižší věkové kategorie, pro které by tento implantát byl vhodný,“ uzavírá kardiolog.
Autor: red Zdroj a foto: Fakultní nemocnice Olomouc
Buďte první kdo přidá komentář