Kaskáda na Mohelnici prošla obnovou, ochrání před povodněmi

Hrazení beskydské horské bystřiny Mohelnice

Na slezské horské bystřině Mohelnici proběhla kompletní obnova protipovodňové ochrany. Vodohospodáři provedli rekonstrukci celého hrazení. Na přítoku Morávky se tak posílila ochrana před velkou vodou i vodní erozí.

Oderští vodohospodáři na obnově hrazení Mohelnice pracovali sedm let. Celkové náklady přesáhly devadesát milionů korun. Cílem bylo posílení ochrany místní zástavby před velkou vodou a vodní erozí.

“Zhotovení obnovy zahrazení bystřiny Mohelnice od ústí do řeky Morávky zaručí bezpečnost proti povodním obcím Raškovice a Krásná. Zajistí také bezpečný provoz a spolehlivost rozdělovacího objektu na řece Morávce, sloužícího jak k posilování zásobní funkce dodávky vody ostravskému průmyslu, tak na ochranu proti povodním zejména Frýdku-Místku,” uvedl Břetislav Tureček, technický ředitel Povodí Odry.

Vodní dílo z 50. let bylo v žalostném stavu

Hrazení beskydské bystřiny Mohelnice bylo postupně budováno v 50. letech minulého století, posléze se kolem rozvinula liniová zástavba rodinných domů a rekreačních chat. Stav vodního díla se během následujících dekád výrazně zhoršil.

“Po padesáti letech se hrazení nacházelo ve výrazně poškozeném stavu. Během provozu vodního díla došlo k obrusu kamenů, degradaci pojiva cementové malty i poškození dřevěné kulatiny ve vývarech včetně protržení některých přelivných hran a závěrečných prahů,” vysvětlil Tureček. K špatnému stavu také přispěly povodně.

Horská bystřina Mohelnice na mapě (zdroj: Mapy.cz)

Zdroj: Povodí Odry, foto: Jaromír Fajkus

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*