Kdo letos získá Osobnost Moravy? O hlasy soupeří pětice finalistů

Mezi nominovanými se letos objevil správce oblíbené facebookové stránky Počasí online Morava či bývalý ředitel brněnského Národního divadla.

Už tuto neděli začne hlasování v anketě Osobnost Moravy. Lidé budou hlasovat pro pětici osobností moravského společenského života. Mezi nominovanými v letošním sedmém ročníku se objevili umělci, vědec i populární meteorolog. V minulosti vyhrál hudebník Jiří Pavlica či spisovatel Jiří Jilík.

Před sedmi lety vznikla anketa Osobnost Moravy, která se inspirovala soutěžemi jako 100 Greatest Britons či Největší Čech. Lidé v ní mohou hlasovat pro moravské osobnosti. Po uzavření nominační fáze se sešla pětice jmen. Lidé mohou hlasovat na webu ankety od neděle 26. června až do neděle 11. prosince.

“Dnes již známá oblíbená anketa poukazuje na významné a zajímavé lidi z celé Moravy, kteří vynikají v nejrůznějších oborech lidské činnosti. Svou aktivitou se podílejí na utváření dobrého jména naší země Moravy,” uvedl koordinátor ankety Stanislav Blažek. Mezi nominovanými jsou podle něj opět zastoupeny různé moravské regiony.

Hudebník, meteorolog i akademik

Letos se mezi nominovanými objevil Michal Viktorýn alias Wiki Suaréz, amatérský meteorolog a fotograf ze Strážovic na Kyjovsku. Stojí za oblíbenou facebookovu stránkou Počasí online Morava, která má více než 60 tisíc sledujících. Díky mimořádné úspěšnosti předpovědí si mnoho Moravanek a Moravanů zvyklo tyto zprávy o vývoji počasí pravidelně sledovat. Správná byla i jeho předpověď loňského ničivého tornáda na jihovýchodě Moravy.

“Nic výjimečného nedělám. Jen ve volném čase dělám dobrou předpověď počasí. A když je několik let špatné období ve světě, tak se snažím lidi potěšit nějakou pěknou fotkou,” sdělil skromně ke své nominaci Viktorýn.

Další letos nominovanou osobností je oblíbený zpěvák a moderátor Pavel Novák mladší. Tento přerovský rodák zdědil nejen hudební talent, ale také krásné písně po svém slavném otci Pavlu Novákovi starším. U posluchačů jsou oblíbené písně “Morava” či “Nad Moravou svítá”.

Věnuje se také jeskynnímu potápění a natáčení filmů hluboko pod vodní hladinou. Působí jako člen vědecké průzkumné skupiny Hranický kras, která propaguje tuto nejhlubší zatopenou jeskyni na světě.

Další moravskou osobností, která přijala nabídku na nominaci, je divadelník a překladatel Ludvík Kavín. Rodák z Brna žije trvale ve Vídni. Do života Ludvíka Kavína a jeho paní Niky Brettschneiderové osudově zasáhl rok 1968, kdy byli nuceni opustit svá zaměstnání. V roce 1977 manželé emigrovali do Vídně. Zde založili úspěšné divadlo Theater Brett.

Možnost návratu do moravské vlasti se Ludvíku Kavínovi otevřela po roce 1989. Zastával práci šéfredaktora Moravských novic i ředitele brněnského Národního divadla. Paní Niky se uplatnila v pozici profesorky na Divadelní fakultě Janáčkovy akademie múzických umění.

Návrh na nominaci také organizátorům poslali členové spolku Bezměrovák, kteří podpořili svého kamaráda a předsedu Milana Zahradníka. Vystudovaný etnolog pracuje jako muzejní pracovník Městského kulturního střediska Kojetín. Žádná kulturní akce Kojetína by se neobešla bez organizační práce tohoto energického mladého člověka.

Hrdý Hanák a Moravan se podílí na společenském životě i ve své rodné obci Bezměrov. Díky neúnavné práci zdejšího sdružení Bezměrovák byly po dlouhých desetiletích obnoveny téměř zapomenuté zvyky a tradice. Patří mezi ně jízda králů, která je na Hané k vidění už jen na několika místech.

Akademickou půdu letos v anketě zastupuje vědec v oboru aplikované informatiky, vysokoškolský pedagog a nakladatel Jakub Novotný. Působí na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě, v jejímž čele také čtyři roky stál jako rektor. Je také autorem popularizační publikace Matěj (Mathias) Žďárský: Portrét moravského rodáka, učitele, lyžaře, záchranáře a inovátora.

Jakub Novotný se rovněž závodně věnuje orientačnímu běhu (OK Jihlava) a běhu na lyžích (SKI team VYSOČINA). Jeho komorní nakladatelství ALCUS se zaměřuje zejména na vydávání ediční řady BOHEMO-MORAVICA MONTANA ILLUSTRATA (knižní portréty významných osobností Českomoravské vrchoviny) a odborného i literárního díla moravskobudějovického rodáka Františka Marka.

Na vítěze čeká skleněná trofej

Luděk “Savana” Urbánek, Osobnost Moravy 2019 s hlavní cenou

Organizátorem ankety je spolek Moravská národní obec, který má na starosti řadu iniciativ včetně podpory výzkumu moravské historie a vyvěšování moravských vlajek na radnicích. Na vítěze ankety letos čeká ocenění v podobě unikátní skleněné trofeje s moravskou orlicí.

Organizátoři zároveň informovali, že ocenění za minulý ročník bude předáno na letošním Dni za Moravu, 17. září v Brně. Hlavní cenu na náměstí Svobody převezmou vítězové loňské ankety, bratři Jindřich a Jan Pospíšilovi, slavní mistři kolové.

V rámci minulých ročníků ocenění obdržely takové osobnosti jako “moravský bard” Jiří Pavlica či spisovatel Jiří Jilík, ale i hudebník Roman Horký. Mezi nominovanými se objevila celá řada známých jmen, například Hana a Petr Ulrychovi, herec Arnošt Goldflam či horňácký “majstr” Martin Hrbáč.

Autor: pjk, zdroj a foto: Moravská národní obec

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*