Kliment před šlágrem se Slavií: Možné je všechno. Co Liga mistrů, přestup nebo EURO?

Že bude v čele fotbalové Fortuna ligy Slavia, s tím se počítalo. Překvapením není ani to, že na druhém místě sídlí Sparta. Ovšem pohled na třetí příčku leckoho zarazí – na oba favority tlačí Slovácko, které má formu jako hrom a bojuje o pohárovou Evropu. 

Slovácko jede. Tým vedený koučem Martinem Svědíkem ztrácí na druhou Spartu jen čtyři body a brousí si zuby také na Slavii, kterou přivítá už v neděli. Sešívaní přitom mají v nohách parádní duel proti Leicesteru, který vyřadili z Evropské ligy. „Koukal jsem na to, ale ani nevím, jestli mě něco překvapilo. Slavia je běhavá, umí dávat góly a nebylo tam asi nic, co bychom o nich ještě nevěděli,” říká před ligovým šlágrem útočný klenot Slovácka Jan Kliment, který letos nasázel už osm branek. Čtyři z nich přitom vstřelil v posledních pěti duelech. 

Věřil jste, že by Slavia mohla přes Leicester postoupit? 

Asi ano. V prvním zápase to bylo vyrovnané a otevřené. Leicester na to, jak hraje v Anglii, nepodal optimální výkon. Slavia tím pádem měla velkou šanci, kterou využila. 

Slavia je v zápase s vámi favoritem. Přesto, troufáte si na ni? 

Jsme ve formě, myslím, že není nemožné je porazit. Půjdeme do utkání s tím, že do toho chceme dát maximum a vyhrát. Ve fotbale je možné všechno. Nebudeme se toho bát a vlítneme na ně. 

Minule proti Teplicím Slavia udělala hodně změn, což se jí vymstilo. Čekáte, že teď k tomu přistoupí jinak? 

To nevím, každopádně pořád mají neskutečný náskok, široký kádr a spoustu kvalitních hráčů. Asi se od Teplic nějak poučili, navíc se nemusí šetřit. 

Ovšem také Slovácko má formu jako hrom a o týmu se hodně mluví. Vnímáte zvýšený tlak a zájem? 

Určitě to vnímáme. Píše se o nás pořád, my si to ale nesmíme pustit do hlavy. Musíme bojovat s mediálním tlakem a hrát pořád stejně. 

Ztrácíte jen čtyři body na Spartu, která je nyní navíc v karanténě. Dokážete si představit, že se vyhoupnete až na druhé místo? 

Sparťané jsou sice v karanténě, ale své zápasy budou dohrávat. Navíc jsou rozjetí a pan Vrba je zvedl. My se nebavíme o tom, koho teď můžeme přeskočit, ale soustředíme se na to, že máme každý týden zápas. Někdy si z toho uděláme srandu, že můžeme hrát Evropu, ale není to otázka každodenního režimu. 

Dokážete si představit, že by Slovácko hrálo předkolo Ligy mistrů? 

Jsme nahoře, píše se o tom, ale je to ještě předčasné, je před námi ještě strašně moc kol a hraje se ještě o moc bodů. Uděláme všechno, ale nemůžeme se nějak extra dívat na tabulku, že to tak i skončí. 

Bylo by teď už zklamáním, kdybyste se do pohárů nedostali? 

Před sezonou jsme neměli cíle, že bychom museli skončit druzí, třetí nebo čtvrtí a že se budeme prát o poháry. Nevím, jestli by to bylo zklamání, kdyby to nevyšlo, ale pokud bychom o to přišli někdy v závěru, tak bychom byli smutní. Tato sezona je však zatím nadmíru úspěšná a už teď jsme toho dokázali hodně. 

Přečtěte si  Ze všech skříní na nás vyskakují kostlivci, říká ředitel fotbalového Znojma

V týmu nemáte žádné výrazné individuality, ale působí to, že opravdu táhnete za jeden provaz. Je to tak? 

Vládne tady týmovost a parta. Ne pokaždé totiž jedna nebo dvě individuality udělají celý zápas. Musí to být týmové a my tak hrajeme, takže je to na dobré cestě. Když budeme stále předvádět týmové výkony, tak budou více vidět taky individuality. 

Vy sám hrajete ve velké pohodě a na kontě máte už osm branek. Láká vás koruna pro krále střelců? 

Nad tím nepřemýšlím. Nahoře jsou kluci z top týmů, které dávají spoustu gólů. Nám se taky daří, ale je to běh na dlouhou trať. Byl bych šťastný, kdyby se to povedlo, ale vyloženě, že bych za tím šel a koukal se každý den na tabulku střelců, to ne. Na prvním místě je tým a já bych to klidně vyměnil za týmový úspěch. 

Svými výkony si nahlas říkáte o větší pozornost. Láká vás ještě zahraničí? 

Jsem tady strašně spokojený, ve Slovácku jsem se našel a jsem tady opravdu hodně rád. Ale na druhou stranu, každý se chce posouvat a v mém případě to není jinak. Nevím, jestli zahraničí ano nebo ne, chyběla by mi parta a jazyk, protože v cizině se to úplně nenosí. To, kde jsem teď, mi vyhovuje, ale nemám problém zvážit jakoukoliv nabídku. Ale o tom bych se bavil asi až po sezoně. 

Jan Kliment Stuttgart Slovácko
Jan Kliment ještě v dresu VfB Stuttgart

A co kdyby se vám ozval někdo z elitní ligové trojky? 

Může se jednat i o Česko. Tady těch klubů tolik není. Nemám problém s ničím. Když přijde nabídka a bude dávat smysl pro všechny a všichni budou spokojeni, tak nemám problém se posunout v uvozovkách za lepším. 

Přemýšlíte také o návratu do reprezentace? Přeci jen, EURO se blíží… 

O reprezentaci nějak extra nepřemýšlím a snažím se koncentrovat na sebe a na tým. Podle mě není dobré dělat si nějaké domněnky, že bych měl být v reprezentaci, to musí přijít samo. Když se budu soustředit na to a ne na sebe a na tým, tak se to nepodaří. Uvidím, co bude. 

Autor: resp Foto: 1.FC Slovácko

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*