Koalici Pro TOP Vysočinu chyběl ve volbách jediný hlas. Objevily se pochybnosti a bude rozhodovat soud

Nebývalou smůlu měla v krajských volbách na Vysočině koalice tvořená TOP 09, Klubem angažovaných nestraníků, Korunou Českou s podporou Třebíč občanům. K tomu aby uspěla a dostala se do krajského zastupitelstva jí chyběl jeden jediný hlas. Uskupení podalo k soudu návrh na neplatnost voleb.

Koalice Pro TOP Vysočinu již po ukončení sčítání avizovala, že zvažuje podání návrhu na neplatnost volby do krajského zastupitelstva Kraje Vysočina. Koalice podle sčítání získala 7972 hlasů z celkového počtu 159 447 odevzdaných platných hlasů, tedy 4,99978 %. K překročení pětiprocentní hranice a k zisku dvou mandátů v krajském zastupitelstvu jí chyběl jeden hlas.

V pátek 16. 10. 2020 advokátní kancelář KKL PARTNERS, zastupující koalici Pro TOP Vysočinu v právních záležitostech týkajících se voleb do zastupitelstev krajů konaných ve dnech 2. a 3. 10. 2020, podala návrh na neplatnost volby ke Krajskému soudu v Brně.

Jeden hlas nemá obdoby. Objevily se pochybnosti

„Jeden jediný chybějící hlas nemá ve volební historii obdoby. Při podrobném seznámení se s dílčími výsledky voleb dochází k nalezení mnoha nesrovnalostí, které při takto těsném výsledku považujeme za nutné objasnit. Není možné, aby případné drobné pochybení jednotlivce zásadně ovlivnilo volební výsledek,“ shrnul předseda krajské TOP 09 Jiří Blažek.

„Návrh koalice Pro TOP Vysočinu stojí na 3 hlavních pilířích. Voliči při kontrole zjistili, že v jejich okrsku chybí preferenční hlas, který svému kandidátovi udělili. Druhým okruhem jsou okrsky s velkým množstvím neplatných hlasů, kde jak v absolutních číslech, tak v procentech neplatných hlasů dochází k významné odchylce od průměru kraje. Třetí oblastí jsou okrsky s nesouladem v počtu vydaných a odevzdaných obálek,“ upřesnil obsah návrhu Zdeněk Dvořák, lídr kandidátky a starosta Dolní Cerekve.

V říjnových krajských volbách uspělo na Vysočině sedm stran či uskupení. Koalici předběžně dohodlo pět uskupení mimo KSČM a hnutí Ano, které volby vyhrálo. Jedná se o ODS se Starosty pro občany, Piráty, KDU-ČSL, Starosty pro Vysočinu (STAN a SNK ED) a ČSSD. V 45 členném zastupitelstvu by měla pohodlnou většinu 32 hlasů. Stížnost koalice Pro TOP Vysočinu však ještě může vést ke změně složení zastupitelstva.

Přečtěte si  Udělovaly se "Památkářské oskary". Objevem roku je nález 1000 let starého kostela ve Znojmě

Autor: red Zdroj: TOP 09 Vysočina

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*