Kolem Radhoště roste přes tisíc nových jedlí, vysadili je dobrovolníci

Dobrovolnická akce kolem Radhoště přispěla k zalesňování Beskyd. Během jediného dne se podařilo vysadit na 1500 jedlí. K lepšímu zadržování vody v krajině jsou potřeba nejen mokřady, ale i zdravé lesy, uvedli organizátoři z Pivovaru Radegast a Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Salamandr.

Na okrajích Národní přírodní rezervace Radhošť v Moravskoslezských Beskydech jsou kvůli dřívějšímu hospodaření skupiny nepůvodních smrků, které se začínají pomalu rozpadat. „Nové jedle jednak přispějí k návratu různorodosti do krajiny, jednak zlepší zasakování vody na prudkých svazích,“ uvedl Josef Jalůvka, manažer značky Radegast, která aktivitu podpořila.

S výsadbou sazenic jedlí pomáhaly také na dvě desítky dobrovolníků z různých koutů Moravy. “Nejdřív jsme si ukázali, jak se správně sadí stromek a potom jsme vyrazili do lesa. Nutno říct, že to všem šlo moc dobře a díky tomu jsme stihli všechny stromky vysadit a ještě si popovídat o lese a důležitosti pestrosti v něm,” reportoval Vojtěch Bajer, předseda ČSOP Salamandr, neziskové organizace, která se mimo péče o vybrané beskydské mokřady věnuje také zalesňování.

Podle odborníků beskydské lesy dříve tvořily až z 86 % jedle a buky. Cílem současného zalesňování je obnova přirozené skladby lesa prostřednictvím původních sazenic. „Sazenice jedlí jsme vypěstovali ze semen původních stromů, které mají jedinečné genetické vlastnosti. Díky tomu jsou mnohem lépe přizpůsobeny do těžkých podmínek beskydských vrcholů,“ doplnil Bajer.

Národní přírodní rezervace Radhošť vznikla v roce 1995 a dnes se rozprostírá na ploše téměř 145 hektarů, zejména na severních svazích hory Radhošť (1 129 m. n. m.) v nadmořské výšce 800 až 1 100 metrů. Rezervace byla založena k ochraně vrcholových porostů a významných rostlinných druhů. Celé území pak leží v Chráněné krajinné oblasti Beskydy.

Zdroj a foto: Pivovar Radegast/ČSOP Salamandr

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*