Komiks připomíná kulaté výročí zakladatele genetiky, cílí na středoškoláky

Nový komiks o J. G. Mendelovi

Mendelova univerzita se v příštím roce oslav dvoustého výročí od narození slavného genetika zaměří především na střední školy. Stále totiž platí, že Gregor Johann Mendel je známější osobností v zahraničí, než tam, kde se narodil a žil. S osvětou má škole pomoci nový komiks, jehož autorkou je držitelka ceny Magnesia Litera Lucie Seifertová. Komiks zástupci školy a vedení Brna slavnostně pokřtili.

O oslavách dvoustého výročí Mendelova narození jsme naposledy psali v tomto článku.

„Životem zakladatele genetiky nás autorka provází s vtipem a elegancí. Je zajímavé číst, jak byla jeho životní pouť v mnoha směrech strastiplná. Jeho genialitu pak okolí uznalo až dlouho po jeho smrti,” uvedla rektorka Danuše Nerudová s tím, že podobný je v mnoha směrech svět vědy i dnes. To, že je Mendel mnohem slavnější v zahraničí potvrdil i poslední nositel čestného doktorátu na Mendelově univerzitě sir Paul Nurse. „Mendela si málo vážíte, pro mne je to jeden z největších vědců,” uvedl směrem k vědecké komunitě před rokem.

Škola, která nese Mendelovo jméno ve svém názvu, se nedostatečnou osvětu zejména na středních školách bude snažit změnit. „Spustili jsme edukační web www.mendelzije.cz, na kterém jsou například pracovní listy ke stažení, chystáme také sérii atraktivních přednášek s našimi vědci. Po městě bude jezdit tramvaj připomínající Mendela, v restauracích bude MendelBier. Propagovat budeme samozřejmě i naše vědce, kteří na Mendela navazují, například šlechtěním nových odrůd a plodin, které musí zvládnout klimatickou změnu,” uvedla rektorka Nerudová, podle které jsou cílovou skupinou také studenti vysokých škol.

Komiks o Mendelovi pokřtili netradičně pivem

Bylo těžké vybrat to nejdůležitější

Komiks Gregor Johann Mendel a strastiplný příběh genů vznikal více než rok, Mendelovu životu věnuje více než 60 stran. Stejně jako při svých jiných dílech musela autorka hodně vybírat co popsat a co ne. „Od mých knih se neočekává, že se tam dozvíte úplně všechno. Vybrat nejdůležitější a vyhazovat nepodstatné informace, je asi to nejtěžší. Je to často drsný boj. Ale kdybych zahltila stránky spoustou podrobností, nikdo by to nečetl, a to bych brala jako prohru,” uvedla.

Přečtěte si  Frýdek-Místek ožije festivalem Boží město: Jednota a láska spojují břehy a církve

Sama se musela vyrovnat s řadou rolí, které Mendel naplňoval. Byl nejen genetikem a vědcem, ale také opatem kláštera, pohyboval se i v hospodářských kruzích. „Myslím, že většinu jeho činností spojovalo nadšení pro výzkum a také vidina praktického využití vědeckých objevů. Ostatní funkce bral zodpovědně, ale jeho srdce patřilo vědě. Proto mi skloubení jeho životních poloh nepřipadalo jako velký oříšek,” dodala Seifertová.

Zdroj a foto: Mendelova univerzita

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*