Konečně někdo dostal strach z ohniska nákazy, říká Jan Sábel. OKD měli uzavřít už v březnu

Důl ČSA v Karviné

Přerušení těžby ve všech dolech společnosti OKD má zabránit dalšímu šíření koronaviru v Moravskoslezském kraji. Odboráři vzkazují, že na zásadní rizika upozorňovali. Mezi ně patří i bývalý předseda odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jan Sábel, který v odborech působil třicet let. „Kdyby se doly uzavřely v březnu nebo v dubnu možná i na kratší dobu, nemuselo by dojít k současným opatřením,“ uvedl.

Ode dneška na šest týdnů přerušuje OKD těžbu v černouhelných dolech na Karvinsku. Co k tomu říci? Pozdě, ale přece?  

Odbory už v březnu upozorňovaly krajskou hygienu na to, že by se měl provoz v dolech zastavit. Šíření koronaviru se dalo předpokládat. Všude se mluví o tom, že většina horníků má lehký průběh onemocnění, ale co je to většina? Pokud by se provoz zastavil dřív, mohlo se předejít všem současným komplikacím na Karvinsku.

Slyšeli jsme například od epidemiologa Rastislava Maďara, že by situaci bylo možné zvládnout „i bez vstřícného kroku OKD.“ Co Vy na to?

To je špatný názor. Horníci jsou stále spolu v dolech, šatnách, koupelnách. Nemohou dodržovat nařízení vlády a hygieniků. Rozestupy jeden a půl metru v kleci, kde je patnáct až osmnáct horníků na dva a půl metru čtverečních? Nesmyly. Upozorňovali na to mí kolegové a já také. Kdyby se doly uzavřely v březnu nebo v dubnu možná i na kratší dobu, nemuselo by dojít k současným opatřením.

OKD má samozřejmě strach z toho, že se bude těžko provoz rozjíždět. V dolech teď musí udržovat větrné cesty a dvě stě lidí musí na šachtě zůstat. Je to nákladné. Daleko větší škody ale vznikají kvůli tomu, že je v Karviné tolik nemocných. Jde nejen o horníky, ale i další občany v okrese Karviná a Frýdek-Místek. 

Důl Darkov

Prodlouží se doba fungování odběrových center v nejproblémovějších oblastech. Do spolupráce se zapojili také hygienické stanice v jiných krajích. V regionu stále platí povinnost nošení roušek ve vnitřních prostorách a řada dalších opatření. Bude tento postup podle Vás stačit k zastavení šíření epidemie?

Nejsem epidemiolog, ale myslím si, že se vše konečně trochu rozhýbalo. Konečně někdo dostal strach z ohniska nákazy. 

Lidé ze severní Moravy, zvlášť z okresů, které nejsou tolik zasaženy, se obávají šíření koronaviru. Upozorňují na to, že v případě Uničova nebo Litovle se nikdo příliš nerozmýšlel města uzavřít. Ministr Adam Vojtěch zmínil, že podobný scénář na Karvinsku nehrozí.  Přesto, nemyslíte si, že by byl razantnější postup na místě? 

Přečtěte si  Zlínská zoo plánuje první záchranné centrum pro lvy u nás. Přispět mohou firmy i veřejnost

Pokud lidé budou dodržovat veškerá doporučení, předpokládám, že to nebude nutné. Ale rozhodnout musí hygienici.  

V minulých dnech se horníci ostře ohradili vůči některým tvrzením, která se objevila v tisku o tom, že nechodí na testování, ale dopřejí si pivo. Tvrdí, že šlo o „štvavou kampaň.“ Jaké informace máte Vy o dodržování opatření proti koronaviru?

I horníci se chovají jako ostatní lidé. Že šel někdo do hospody, je docela možné, ale nepředpokládám, že by tam chodili nakažení lidé.

Mluvčí OKD na včerejší tiskové konferenci připustila, že je společnost v „šíleném skluzu.“ Pokud se koncem roku dostanou na padesát nebo šedesát procent plánu, bude to úspěch. Co ztráta podniku může znamenat pro zaměstnance a celý region?

Mám obavu, že situace jen urychlí uzavírání dolů. Předpoklad pro Darkov a ČSA byl první kvartál příštího roku. Z toho zřejmě měli všichni strach a snažili se těžbu prodlužovat. Je velká škoda doly zavírat, dopadne to nejen na horníky, ale na celý okres. Nezaměstnanost by velmi rapidně vzrostla. Návazné profese představuji minimálně dva tři lidi na jednoho zaměstnance v hornictví. To je dalších minimálně dvacet tisíc nezaměstnaných v oblasti. Vláda by měla řešit situaci postupně. Rychlé zavírání dolů je naprostý nesmysl. Pokud budeme dovážet uhlí z Polska, Ameriky nebo Austrálie, cena se zvedne a náklady budou vyšší na teplárny a další služby pro občany. Situaci řeší uhelná komise. Uvidíme, s jakými výsledky přijde.     

Autorka: Daniela Čunková Foto: OKD

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*