
Dne 18. září 2010 byl odhalen nový multifunkční hodinový stroj na náměstí Svobody v Brně a odnesl si smíšené reakce od veřejnosti. Přestože jeho design a funkce vyvolávají kontroverze až dodnes, stala se tato brněnská dominanta nezbytnou součástí městského panoramatu, které přitahuje turisty od nás i ze zahraničí. Nedávno oslavil tento jedinečný hodinový stroj své třinácté narozeniny. Během těchto let vydal do rukou zájemců více než deset tisíc skleněných kuliček, které se staly oblíbeným suvenýrem.
Když se turisté procházejí dopoledním brněnským centrem, často se podivují, proč kolem černého monumentu uprostřed náměstí Svobody stojí nedočkaví lidé. Na odpověď si musejí počkat vždy přesně na jedenáctou hodinu. V ten moment se totiž z brněnského orloje rozezní zvonkohra a z jeho útrob vypadne skleněná kulička.
Kuličky nepropadávají, stále je o ně velký zájem
Právě tato kulička, která v sobě ukrývá nejčastěji různé motivy města Brna, se stala již tradičním symbolem moravské metropole. V nedávné době překročil počet vypadnuvších skleněných artefaktů deset tisíc. „Stále je o ně obrovský zájem. Je prakticky vyloučeno, aby v jedenáct hodin dopoledne u každého ze čtyř otvorů někdo nestál a kulička propadla,“ popisuje Michael Benža z Technických sítí Brno, které orloj provozují.
Hodiny ale nejsou pevně naprogramovány jen na jedenáctou hodinu dopolední, která má odkazovat na zřejmě nejznámější pověst z brněnské historie. „Často využívaný je také druhý režim, díky němuž vypadávají kuličky každou hodinu od jedenácti do třiadvaceti hodin. Tento režim bývá nejčastěji nasazen při nejrůznějších historických událostech, výročích a v období adventu pro kuličky z limitovaných edic, zdobených speciálními ornamenty ke konkrétní příležitosti,“ doplňuje Benža.
Díky těmto speciálním edicím se tak počet vydaných kuliček zvyšuje. Poslední čtyři roky byly z tohoto pohledu hojnější, ročně z hodinového stroje vypadlo 800 až 850 skleněnek. Během letošního roku je speciálních příležitostí méně, přesto nového majitele našlo či ještě najde 600 až 650 těchto skleněných ozdob.

Vánoční režim orloje bude překvapením
Brněnské Vánoce mají být letos plné překvapení, i proto ještě není adventní režim orloje znám. „Zpočátku se standardní režim neměnil, vypadla tedy jedna vánoční kulička denně v jedenáct hodin. Později se nastavení stroje změnilo na třináct kusů kuliček denně. V posledním období vypadávala od pondělí do čtvrtku jedna kulička v jedenáct hodin a v pátek a o víkendech od jedenácti jedna kulička každou hodinu až do třiadvaceti hodin. Uvidíme, co si letos TIC BRNO, které má Vánoce na starosti, připraví,“ uzavírá Benža.
Pro zájemce, kteří prozatím neměli na kuličku štěstí, stále platí, že nemusejí stát ve frontě u orloje, ale mohou si „skleněnku“ koupit v informačních centrech TIC BRNO, případně na jeho e-shopu. Její cena je nyní nastavena na 370 korun.

Autor: red Zdroj a foto: Město Brno
Aktuálně podle 68 % hlasujících je orloj ostuda a nelíbí se jim. Bylo by dobré, kdyby ti, co orloj považují za ostudu, anebo se jim nelíbí, uvedli zde v diskusi svoje důvody. Z článku je zřejmé, že orloj přitahuje pozornost už přes 13 roků a to je také jeho smyslem. Je krásný, černý, hladký a zaoblený. To, že z něj není skoro poznat, kolik je právě hodin, je nepodstatné, i z o hodně starších orlojů v Praze a v Olomouci je údaj o čase poznatelný jen okrajově a teprve po podrobnějším zkoumání. No a jinak – v Praze a v Olomouci vylézají z okének různé příšery nedozírné hodnoty, které se ani nenechají odnést domů, zato v Brně je orloj modernější a štědřejší – vypadávají z něj skleněnky v ceně 370 Kč za kus (výhledově možná za 15 Euro), které si bezplatně odnést domů lze 🙂
Pro určení času je nutno poodejít na roh ulice Rašínovy (dříve 9. května, Kostelní, Rašínova, Hřbitovní) a pohlédnout na věž kostela svatého Jakuba.
Kdo má eště augle nebo brejle v ókeju, stačí dyž se vodhrne nebo hópne vo penáltu mezi glajze a hodí voko na raky té Jakubské mešity. Enom bacha na vokolo se valící šaliny.