Kontroverzní památník v Ostravě, který byl v říjnu poškozen, pohlídají kamery

Památník Rudé armády v Ostravě

Nejpozději do konce letošního roku budou poblíž Památníku Rudé armády v Komenského sadech v Ostravě instalovány kamery. Jde o reakci na říjnové poškození památníku zatím neznámými vandaly.

Primátor Ostravy Tomáš Macura dnes uvedl, že incident se stále vyšetřuje. “K vyšetřování nemám a ani nemohu mít žádné průběžné zprávy, takže čekám na výsledek,” uvedl primátor. Doplnil, že kromě instalace kamer je v místě i nadále posílen dozor městské policie. “Současně nebudeme ve spolupráci s městským obvodem povolovat žádné akce, tedy s výjimkou těch pietních, které by měly začínat, končit či procházet lokalitou památníku,” doplnil Macura.

V památníků je kromě ostatků rudoarmějců uložen také popel československých vojáků a obyvatel Ostravy padlých při osvobozování města

Památník, kde je uloženo 668 uren s popelem vojáků Rudé armády, československých tankistů a obyvatel Ostravy, kteří padli při osvobozování města, byl v Ostravě odhalen v roce 1946 při prvním výročí osvobození Československa. V roce 1978 byl prohlášen národní kulturní památkou.

Kontroverze budí činy Rudé armády v poválečném období

Monument nebyl poškozen poprvé. Nynější poškození památníku červenou barvou nahlásil 23. října ráno městské policii kolemjdoucí. Kromě poškození čelní strany památníku se sousoším byl památník postříkán nápisy. Jedním z nich byl nápis “Budapešť 1956”, který připomněl maďarské protikomunistické povstání, které potlačila Rudá armáda za cenu tisíců až desetitisíců mrtvých. Ve stejný den někdo barvou poškodil památník padlých rudoarmějců také v Brně-Králově Poli.

Během několika dnů obvod zajistil vyčištění památníku odbornou firmou z Prahy. Čištění trvalo dva dny a vyšlo na více než 82.000 korun. Dohlíželi na něj památkáři. Policie případ vyšetřuje jako poškození cizí věci a výtržnictví. Pachateli tak hrozí trest vězení od šesti měsíců do tří let.

Autor: red Zdroj: ČTK Foto: archiv města Ostravy

Související články

Přečtěte si  V Brně vznikl první tuzemský hospic pro nevyléčitelně nemocné děti. Dům pro Julii je obklopen zelení

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*