Koronavirus: Ministerstvo zakázalo vývoz respirátorů, chybějí v nemocnicích

Koronavirus respirátor

V souvislosti s epidemií koronaviru v Evropě rozhodl dnes ministr zdravotnictví o zákazu vývozu všech respirátorů třídy FFP3 mimo ČR a omezil jejich prodej. Cílem je zajistit dostatek respirátorů pro lékaře a další veřejné zaměstnance. Zákaz platí do odvolání.

Opatření se zaměřuje na všechny osoby, zejména výrobce, dovozce a distributory vymezených osobních ochranných pracovních prostředků na území ČR.

Firma z Brna bude vyrábět speciální masky proti koronaviru – viz tento článek.

Fungování zdravotnického systému je priorita

Cílem rozhodnutí je zajistit dostatek respirátorů pro lékaře v nemocnicích, lékaře v terénu, sestry, lékárníky, hygieniky, záchranáře, policisty, hasiče či armádu a zamezit tak šíření tohoto onemocnění a udržet v případě vypuknutí epidemie bezproblémový chod kritických složek státu.

Zdravotní pomoc a zajištění funkčnosti zdravotnického systému je v případě rozšíření epidemie koronaviru na našem území absolutní priorita. Musíme být schopni poskytovat našim občanům lékařkou pomoc a nakažené léčit. Pokud by se nakazili zdravotníci, zdravotní systém selže a nebyli bychom schopni onemocnění zastavit a chránit tak naše občany. Proto musíme zajistit dostatečné množství respirátorů primárně pro zdravotníky a pak samozřejmě také pro složky integrovaného záchranného systému,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Koronavirus se šíří po Evropě

Mimořádné opatření reaguje na první případy tohoto onemocnění na území ČR a jeho postupné šíření v sousedních či blízkých státech, jako je Itálie, Německo, Rakousko, Švýcarsko nebo Chorvatsko. Vzhledem k probíhající chřipkové epidemii a úvodnímu bezpříznakovému období se dá očekávat, že se bude počet nakažených v tuzemsku zvyšovat.

Bohužel nelze jednoduše poznat pacienta s koronavirem, proto je naprosto nezbytné, aby zejména zdravotničtí pracovníci měli k dispozici dostatek respirátorů, které zabrání přenosu tohoto onemocnění a umožní jim, aby mohli poskytovat potřebné zdravotnické služby. Zdravotníci stojí v první linii a jsou první, kdo přijde s onemocněním do styku,“ dodal ministr.

Koronavirus se šíří od loňského prosince z Číny. Na světě je skoro 90.000 nakažených, asi 3000 lidí zemřelo. Případy onemocnění se už objevily v desítkách zemí. V Evropě je nejvíce zasažená Itálie se stovkami nakažených a desítkami obětí. V České republice je zatím pět potvrzených případů, testováno bylo přes 300 lidí.

Přečtěte si  Brněnská přehrada se chystá na zimu. Hladina klesne o pět metrů kvůli bezpečnosti a údržbě

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví, foto: Pixnio

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*