Kousek Ameriky na Moravě. Nadšenec u Pohořelic vrací lesk americkým korábům silnic

Darek Haumer před svým Chryslerem, se kterým jezdí na nákupy do Brna

Morava je plná zajímavých lidí, někteří patří ve svém oboru ke špičce. Tak i Darek Haumer z Pohořelic. Renovuje americké veterány tak důkladně, že auta působí dojmem, jako by vyjela právě z nějaké fabriky v Detroitu – a to před šedesáti lety.

Darka jsem poznal před pár lety, když jsem sledoval třídílný dokument Německé televize ZDF o americké „Matce cest“ – Route 66. Německý kameraman se pro dokument svezl tehdy kousek s jedním Čechem a jeho tehdy aktuálním veteránem značky Mercury. A protože i já mám zálibu v amerických veteránech, rozhodl jsem se Darka vypátrat. K mému překvapení jsem zjistil, že jde o Moravana pocházejícího z Mikulova a žijícího v Pohořelicích. A tak jsem ho navštívil.

Za Cadillacy do USA

Jeho láska k nádherným historickým strojům made in USA propukla naplno během návštěvy srazu vetránů v nedalekém Brně zhruba před dvaceti lety. Záhy si pořídil i svůj první vlastní veterán – Cadillac z roku 1959. Cadillacy jsou dle jeho slov nejlepší americká auta, exempláře z roku 1959, tedy z věku kosmického, mají největší „křídla“ ze všech „amerik“.

Ve stejné době Haumer začal osobně létat pravidelně do USA, kde si všimnul, že podobně stará auta jsou v perfektním stavu, což doma tehdy ještě chybělo – a začal se sám věnovat restaurování. Ale to trošku předbíhám.

V Americe se Darek Haumer nejlépe cítí na Route 66, která začíná v Chicagu a končí v Los Angeles a je dlouhá necelé čtyři tisíce kilometrů. Je na ní možné spatřít spoustu nadšenců s veterány. Ale také se seznámit se zajímavými lidmy. Tak ho osud svedl například s majitelem výroby kečupů, panem Heinzem s Pittsburgu. Nebo paní, která namluvila jednu z rolí amerického animovaného filmu Cars – točícího se právě kolem Route 66 a veteránů.

Na skok z Route 66 do Monument Valley na hranici Arizony a Utahu

Renovace amerických veteránů Darka živí, každý pátý si nechá

Záliba ve sbírání starých aut je poměrně drahý koníček, a tak musel Darek Haumer najít nějaké řešení. Udělal si seznam aut, která by rád vlastnil, načež auto v Americe koupí, nechá přivézt v lodním kontejneru do Evropy do nějakého přístavu v Německu nebo Holandsku a potom přepraví do Pohořelic. Jeho tým tvoří celkem šest techniků, všechno lidé z nejbližšího okolí – od automechanika, přes klempíře až po elektrikáře, čalouníka a lakýrníka. Pokud se nějaká součástka na auta, stará kolem šedesáti let, už nedá sehnat, buď mu ji vyrobí soustružník, nebo mu ji, pokud je z jiného materiálu než kovu, vyrobí jeho patnáctiletý syn na 3-D tiskárně.

S takto renovovaným autem jeden, dva roky sám jezdí a pak většinou prodá. Zhruba z každých pěti zrenovovaných aut si nakonec nechá jediné, zbytek prodá zájemcům. Aut už nasbíral dohromady dvacet pět, z toho osm Cadillaců 59. Ty jsou nejpohodlnější, chod motoru nejtišší a samozřejmě interiérem i karoserií nejkrásnější. Celkem provede zhruba sedm renovací ročně – z čehož může sám, i jeho tým, velice dobře žít. Ceny renovovaných aut se pohybují v milionových částkách.

Darek Haumer je spoluvydavetelem německého licenčního časopisu Chrom a plameny, měsíčníku, věnujícímu se výhradně americkým veteránům, a který v českém překladu vychází už čtrnáct let. Jeho maželka vlastní a vede mikulovský motel Eldorado v americkém stylu fifties a sixties. Když letěl v roce 1999 poprvé do USA, chtěl vidět New York a Sochu Svobody, na skok do Los Angeles a národního parku Sequoia – a to vše stihnout za pouhých osm dní. To, co během krátké návštěvy viděl, ho inspirovalo natolik, že mu to kompletně změnilo život. Vyvinul svůj nový životní styl, jež je syntézou toho amerického a moravského, odkud by se neodstěhoval nikam jinam. Pokud jste na facebooku, můžete Darka Haumera navštívit na jeho stránce.

Autor: w.m. Foto: archiv Darek Haumer

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*