Kraličák: Luxusní svezení na nejmodernější lanovce na Moravě

Malebné vesnice Hynčice pod Sušinou a Stříbrnice rozděluje hora Štvanice. Na jejích svazích si můžete zalyžovat v lyžařském středisku Kraličák. Užít si to tady můžete na lyžích či snowboardech až do posledního týdne v březnu. Na běžkách, nebo na skialpech najdete vhodné pomínky možná i v dubnu. Do budoucna se chystá expanze i na vrchol Sušina.

Okolí Starého Města pod Králickým Sněžníkem je tak trochu odříznuté od ostatního světa hradbou hor na všech stranách. Hlavní příjezd je relativně úzkou soutěskou kolem říčky Krupá, která se u Hanušovic vlévá do Moravy. Možná i pro svou odlehlost je tento region velmi malebný a zachovalý. Nenajdete tu téměř žádný průmysl a na loukách můžete vidět krávy ve volném výběhu i v zimě.

Skot nezmiňujeme náhodou. Pan Dušan Juříček, majitel lyžařského areálu, je totiž také, nebo lépe řečeno, původně, zejména chovatelem a vlastníkem téměř tisíce hektarů zemědělské půdy. Nyní je však především majitelem střediska a developerem.

Nejmodernější svezení nahoru

Středisko Kraličák jsme navštívili na začátku března a přivítalo nás perfektním manšestrem a modrou oblohou. Měli jsme i VIP možnost lyžovat přímo s panem majitelem a je zřejmé, že lyžuje od mládí a moc rád.  Je velmi hrdý na svou novou lanovku, kterou koupil bez úvěru i na novou sjezdovku, kterou sám navrhnul. 

Tato lanovka je tak moderní, že si na ní připadáte spíše jako někde v Rakousku nebo ve Švýcarsku.  Jedná se o nejnovější typ šestisedačky Doppelmayer.  Nahoru Vás vyveze za méně než čtyři minuty a je vyhřívaná, sedadla má jako ve sportovním autě a ochranná hrazda se otevárá automaticky, což zaručuje bezpečnost zejména pro děti. 

Mírné sjezdovky

Obrovskou výhodou na Kraličáku jsou mírné sjezdovky, což se může do budoucna projevit velmi pozitivně v návštěvnosti.  Většina lyžařských areálů totiž vznikala v dobách, kdy neexistovala umělá úprava sjezdovek a lyžovalo se na dlouhých a úzkých lyžích.  Každý oblouky byl vlastně smyk.  Dalším faktorem bylo to, že tehdy bylo lyžování sportem.  Dnes je lyžování především zábavou a volnočasovou aktivitou a žádné lyžařské středisko nemůže přežít pouze ze sportovních lyžařů.  Dnes se lidé chtějí prostě a jednoduše vozit a na to potřebují mírné sjezdovky.  Mírné sjezdovky mají také velkou výhodu, protože zústanou relativně nerozbité i odpoledne.  Čím je totiž sjezdovka prudší, tím více je nutné na ní brzdit a tím ji tedy ničit.  

To, že středisko směřuje právě na pohodu, je zřejmé i například na vrcholu kopce Štvanice.  Tam nás nadchla nejen rozhledna, ale také relax místnost.  Jedná se o dřevěný domek, který je na jižní straně celý prosklený a umožňuje zahřátí, četbu, ale hlavně úžasný výhled na hřeben Jeseníků.  I když musíme upřesnit, že zde nelyžujete v pohoří Jeseníky, ale v pohoří Králický Sněžník.  Lidé často tato pohoří nazývají nesprávně.  Pro upřesnění, pohoří Králický Sněžník a Hrubý Jeseník hraničí právě ve Staroměstské kotlině.

Je patrné, že se ve středisku obecně zajímají o architekturu a například stanice nové lanovky jsou obloženy dřevem a v podobném stylu se stavějí i nové apartmány.

Sportovní plány 

Logická expanze areálu je směrem na vrchol Sušina.  Aktuálně je tam postaven vlek Poma, ale ten končí v polovině svahu.  Do budoucna by i tam měla stát lanovka, což potom poskytne i to sportovní svezení, protože se jedná o relativně prudký svah.  Soudě dle již existujících sjezdovek pod novou šestisedačkou však můžeme očekávat, že od nové lanovky povedou i mírnější sjezdovky.  Pokud by byla lanovka postavena až na vrchol Tetřeví hory, což je podvrchol samotné hory Sušina, tak by nabídla více než čtyři sta metrů převýšení.  To by areál zařadilo mezi top moravská střediska i v této disciplíně.

Přečtěte si  Stínadelská hra už vytáhla do ulic stovky Brňáků. Zapojit se můžete do 16. dubna

Ať si kdo chce, co chce říká a marketing na Vás vymýšlí různá zaklínadla, topografii nikdy nepřelstíte. Převýšení je zásadním aspektem, který pasuje lyžařské středisko na pomyslné stupně vítězů zejména pokud se bavíme o nabídce pro sportovní lyžaře.  Převýšení totiž logicky znamená nejdelší jízdu.  Navíc, když sjezdovka nabídne pořádné převýšení, tak může středisko organizovat i mezinárodní závody FIS a to dokonce v kategorii Super-G.  Pokud se toto na Kraličáku podaří, tak to bude pro resort obrovský bonus.

Moravská atmosféra

V celé této kotlině kolem Starého Města se cítíte tak nějak více moravsky než na druhé straně Králického Sněžníku.  I když byla celá tato oblast samozřejmě po válce vysídlena, tak byla znovu osídlena zejména lidmi například z Hané nebo z jižní Moravy.  Proto je příjemné zde slyšet moravský přízvuk.  Je až neuvěřitelné, jaký je to rozdíl v jazyce, i když se vzdušnou čarou jedná jen o deset nebo patnáct kilometrů.  I administrativně Staroměstsko spadá pod Olomouc.  

Na druhé straně Králického Sněžníku jste sice fakticky stále na Moravě, ale administrativně již v Pardubickém kraji.  To je samozřejmě geografický i sociologický podvod.  V Hynčicích i ve Stříbrnicích je Morava fakticky i administrativně, což člověku dodává takový nějaký vnitřní pocit, že tu jsou věci tak, jak mají být.

Ráj pro běžkaře i skialpinisty

Celá staroměstká kotlina je rájem pro běžkaře.  Region má mírné zvlněné kopce a na okrajích můžete stoupat do hor a napojit se na známé trasy na Dolní Moravu nebo na Paprsek.  Oblast nabízí také super terény na skialpy a moc doporučujeme výstup na samotný Králický Sněžník.  Autor článku se po lyžování vydal na vrchol a ještě stihl západ slunce.

Letni aktivity

Ve středisku Kraličák to žije i v létě.  “Máme trasy pro horská kola a můžete se těšit na novou bobovou dráhu”, upřesňuje paní Vladimíra Mrázová, která má v resortu na starosti marketing.  

Doprava

Do areálu Kraličák můžete přijet autem z jihu od Olomouce nebo ze severu přes Kladské sedlo z Polska.  Do Starého Města je i vlakové spojení, i když cesta je klikatá a z Brna trvá více než tři hodiny.  

Pokud by se Vám nechtělo řídit, tak můžete využít služby CITY SKI.  Expresní autobusy CITY SKI během zimní sezóny vyrážejí z Brna v sedm hodin ráno.  V Olomouci je možné přistoupit před osmou a k nové lanovce ve Stříbrnicích Vás autobus přiveze okolo deváté.  Ceny zájezdů jsou opravdu lákavé.  Dospělí sjezdaři včetně skipasu platí pouze 850 Kč.  Výlet si můžete rezervovat na:  www.cityski.cz

Autor a foto: Pavel Trčala

Článek vznikl ve spolupráci se společností CITY SKI

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*