Královopolská strojírna po překonání krize prosperuje. Slaví 130 let a investuje do technologií i areálu

Královopolská strojírna Brno

Brněnská strojírna Královopolská, která letos slaví 130 let od svého založení, je v posledních letech stabilizovaná a její tržby se pohybují mezi 500 a 700 miliony korun ročně. V posledních letech zaznamenala firma ztrátu pouze v roce 2013, v dalších letech ale hospodařila s kladným výsledkem. Uvedla to předsedkyně dozorčí rady Hana Halasová.

Podnik zřejmě zažívá výkonnostní maximum

“Po dlouhém období kontinuálního růstu se i naše společnost musela vypořádat s krátkodobým útlumem v roce 2013, který řádně prověřil schopnosti fungování firmy. V následujících letech se ekonomická situace stabilizovala. V posledním uzavřeném roce jsme se v tržbách přiblížili úrovni 700 milionů korun, což je aktuálně zřejmě náš výkonový strop vzhledem k současným kapacitním možnostem,” uvedla Halasová.

Za rok 2018 se tržby Královopolské zvýšily o 40 procent, firma totiž ukončila několik dlouhodobých projektů, pomohlo i oživení východních trhů. Společnost vyrábí aparáty pro chemický a petrochemický průmysl, průmyslové jeřáby, zdvihací zařízení, výměníky, reaktory a různé konstrukce.

Největší podíl dodávek míří na východ

Největší podíl dodávek Královopolské, přibližně 47 procent, míří na domácí trh a na Slovensko, přibližně čtvrtina produkce pak směřuje do Ruska, Ukrajiny a dalších zemí bývalého Sovětského svazu, 20 procent výrobků do zemí severní Evropy a šest procent do zemí západní Evropy.

Po první neúspěšné privatizaci přišla stabilizace, prosperita a investice

Po první neúspěšné privatizaci v roce 1995 vlastnila společnost areál o rozloze 37 hektarů. Část areálu ale odprodala po roce 2000, kdy prošla oddlužením a některé z pohledávek zaplatila právě z prodeje nemovitého majetku. V současnosti vlastní Královopolská necelých 25 hektarů areálu, z něhož většinu využívá pro výrobu, část kanceláří, skladovacích a výrobních prostor pak pronajímá.

V současnosti firma do areálu investuje, postupně rekonstruuje všechny kancelářské prostory a plánuje další investice do technologií i oprav budov.

Dobová fotografie z roku založení

KRÁLOVOPOLSKÁ, a.s. je strojírenský podnik nacházející se v Brně-Králově Poli. Firma byla založena v roce 1889 bratranci Filipem Porgesem a Augustem Ledererem jako Brünn-Königsfelder Maschinenfabrik Lederer & Porges pro kovodělnou a strojírenskou výrobu. Zpočátku zde byly vyráběny železniční nákladní vozy, zejména cisternové, a parní kotle. Později byl sortiment rozšířen. V průběhu let prošel podnik několika fúzemi a změnami názvů. V roce 1945 byl znárodněn. V polovině devadesátých let byla strojírna privatizována. Po finančních problémech se podnik octnul v konkurzu. Nový management firmu ekonomicky stabilizoval. V roce 2004 byla opět privatizována.

Přečtěte si  Kofola kupuje tradiční moravské pivní značky Holba, Litovel a Zubr
Dobová pohlednice

Zdroj: ČTK, foto: Královopolská, a.s., Královopolská Steel

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*