Kruhový objezd nebude, rozhodly jasně Dačice v referendu

Palackého náměstí v Dačicích na jihozápadě Moravy

Na 3580 občanů Dačic využilo svého práva a přišlo k urnám místního referenda týkajícího se dopravní situace na Palackého náměstí. Více než tři tisíce z nich rozhodly o tom, že nová křižovatka bude mít podobu průsečné křižovatky se semafory.

O dačickém referendu ohledně křižovatky na Palackého náměstí jsme psali v tomto článku.

Výsledek tohoto hlasování je závazný a vedení města tuto variantu doporučí k výstavbě kraji jako investorovi stavby. Starosta města na Moravské Dyji Karel Macků poděkoval občanům za vysokou účast. „Občané jednoznačně deklarovali, že se o dění ve svém městě aktivně zajímají, že jim bezpečnost jejich dětí a jich samotných není lhostejná,” uvedl Macků.

K vypsání referenda přistoupili zastupitelé Dačic po letech diskusí. Současný stav dopravy na Palackého náměstí už podle vedení města neodpovídá jak bezpečnostním, tak technickým normám pro provoz silničních komunikací a je nezbytné jej řešit v co nejkratším termínu. Stavba nové křižovatky bude součástí dokončení celkové revitalizace Palackého náměstí.

Obchvat? Běh na dlouhou trať

Podle starosty Macků před konáním referenda častokrát padl dotaz, proč se město nezabývá rovnou obchvatem města, který Dačicím výrazně chybí. “Už v roce 2016 nechalo město zpracovat studii alternativní trasy a dnes je možné říct, že jsme se díky konstruktivním jednáním se společností Centropen i Jihočeským krajem výstavbě hodně přiblížili. Přesto by mohla být stavba obchvatu zahájena nejdříve za nějakých 10 až patnáct let,“ upřesnil starosta.

Vedení města v průběhu několika týdnů před termínem konání referenda ve dnech 8. – 9. 10. připravilo celou řadu informací, zpráv, rozhovorů, nákresů křižovatek tak, aby se občané mohli orientovat mezi dvěma navrhovanými variantami – průsečnou křižovatkou se semafory a kruhový objezd. Dačičtí výraznou většinou zvolili první z navrhovaných řešení.

Slavonice si odhlasovaly kácení v aleji

Referendum proběhlo také v nedalekých Slavonicích. Místní v něm dali přednost tomu, aby se rychleji obnovilo stromořadí v parku a pokácely se tak některé stromy ve zdejší březové aleji. Podpořili také, aby se jednorázově nahradilo šest sakur novými hlohy namísto toho, aby se sakury nahrazovaly postupně. U obou otázek bylo pro přibližně šedesát procent hlasujících.

Přečtěte si  Devadesátimetrový jezevčík, který mění barvu. Umělecké dílo studentů oživilo cyklostezku v Jihlavě

Zdroj: město Dačice, město Slavonice, foto: město Dačice

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*