Kůrovec napadl i arboretum Mendelovy univerzity. Část vzácných stromů se musí vykácet

Arboretum Řícmanice

Kůrovec a také houbové choroby neušetřily ani arboretum Mendelovy univerzity v Řícmanicích. Zlikvidoval především smrky omorika původem ze Srbska a východní Bosny a také jedle obrovské. Lesníci proto musí vykácet zhruba šestinu stromů.

Kvůli kácení se zrušil den otevřených dveří

Už nyní je zřejmé, že to nestihnou do 22. února, kdy se plánoval tradiční den otevřených dveří. Kvůli těžbě a bezpečnosti návštěvníků jej Školní lesní podnik Křtiny zrušil, uvedl v tiskové zprávě vedoucí střediska sazenic Václav Hurt.

“Těžbu i odklízení se snažíme dělat co nejšetrněji, abychom nezničili mladé výsadby a povrch půdy. Vše navíc komplikuje teplé počasí, kvůli čemuž se práce zpozdí,” uvedl Hurt. Univerzitní podnik zatím zvažuje, že by návštěvníky pozval v jiný den, až bude kůrovcová těžba hotová.

Kůrovcové kalamitě neunikl ani pestrý les

Kůrovec napadl lesy v okolí Brna již v předchozích letech, ale na rozdíl od smrkových monokultur univerzitní lesy odolávají lépe, protože jsou převážně listnaté. I tak musí školní podnik intenzivně těžit, aby napadené stromy odvezl pokud možno ještě v době, kdy z nich kůrovec nevylétl do okolí.

Arboretum Řícmanice se nachází necelých 20 kilometrů od Brna, založeno bylo v 60. letech 20. století. Na rozloze 4,31 hektaru se nachází jedna z nejhodnotnějších sbírek jehličnatých dřevin v celé republice. Za zhlédnutí stojí mimo jiné jeden z největších exemplářů blahočetu čilského, který jinak roste ve strmých svazích Argentiny a Chile v Jižní Americe.

Zdroj: ČTK, foto: lesni-pedagogika.cz

Doporučujeme


1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*