Kvíz: Jak znáte archeologické lokality na Moravě a ve Slezsku?

Foto: Archeologie na dosah

O Věstonické Venuši nebo Býčí skále jste určitě slyšeli. Morava je plná lokalit bohatých na archeologické nálezy všech období. Jak se v nich vyznáte? Vyzkoušejte si další z našich kvízů plných zábavy i poučení.

0%

Kde najdete jedno z nejrozsáhlejších archeologických nalezišť období Velké Moravy, kde bylo objeveno 10 kostelů?

Správně! Špatně!

Slovanské hradiště Mikulčice (Mikulčice-Valy) s rozlohou kolem 10 hektarů představuje nejrozsáhlejší ucelené a zpřístupněné velkomoravské naleziště u nás. Na místě se nachází památník s řadou zajímavých expozic. Ve své době představovalo významné centrum politické moci i možného působení slovanských věrozvěstů Konstantina a Metoděje.

Jak se jmenuje jeskyně poblíž Štramberka proslavená čelistí neandrtálského dítěte a dalšími archeologickými nálezy?

Správně! Špatně!

Slavnou šipeckou čelist objevil v roce 1880 profesor novojičínského gymnázia Karel Jaroslav Maška. Samotná čelist již neexistuje, byla zničena během požáru mikulovského zámku v roce 1945, kam byla spolu s dalšími významnými exponáty přesunuta z Moravského zemského muzea. Šipka patří mezi jeskyně Štramberského krasu.

Věstonická Venuše bývá označována za vůbec nejvýznamnější archeologický nález na Moravě. V jaké oblasti byla nalezena?

Správně! Špatně!

Věstonická Venuše patří mezi nejstarší nalezené keramické sošky na světě. Archeologové ji v roce 1925 objevili na sídlišti lovců mamutů mezi Pavlovem a Dolními Věstonicemi v oblasti Pálavy. Její stáří se odhaduje na přibližně 30.000 let.

Která lokalita je spojená s římskou vojenskou pevností na Moravě?

Správně! Špatně!

Římská vojenská pevnost u Mušova je archeologická lokalita na katastru zaniklé obce Mušov, která dnes je součástí obce Pasohlávky. Nachází se na kopci Hradisko nad Mušovskou nádrží vodního díla Nové Mlýny. První výkopy z 20. let 20. století zde odhalily vojenskou pevnost římského vojska z konce 2. století našeho letopočtu. V roce 2020 bylo poblíž pevnosti otevřeno návštěvnické centrum „Brána do Římské říše“ s expozicí.

V Býčí skále byla nalezena velmi vzácná soška býka. Z jakého období pochází?

Správně! Špatně!

Býčí skála patří mezi významná archeologická naleziště Moravského krasu. V různých obdobích sloužilo jako sídliště. Mezi zdejší nejvýznamnější objevy patří soška bronzového býčka datovaná do starší doby železné.

Další archeologická lokalita v Moravském krasu je známá nálezy ze starší doby kamenné. Kde ji najdeme?

Správně! Špatně!

Jeskyně Kůlna v Moravském krasu patří mezi nejvýznamnější naleziště období paleolitu na Moravě. Nejvýznamnějším objevem se v roce 1965 stal nalezený zlomek horní čelisti dospívajícího chlapce z doby před 50 000 lety.

U Přerova se nachází jedna z nejvýznamnějších lokalit na Moravě. Jaký nese název?

Správně! Špatně!

Naleziště se rozkládá v Předmostí, místní části města Přerova (Předmostí u Přerova). Proslulo zejména paleolitickými nálezy artefaktů vyrobených z kostí mamutů.

Jak se nazývá velkomoravská lokalita, která je součástí Lednicko-valtického areálu?

Správně! Špatně!

V lokalitě Pohansko u Břeclavi bylo nalezeno rozsáhlé velkomoravské hradiště. V nedalekém loveckém zámečku Pohansko se nachází tematická archeologická expozice.

Památník Velké Moravy byl postaven nad základy kostela na Valách. Kde se nachází?

Správně! Špatně!

Budova Památníku Velké Moravy ve Starém Městě u Uherského Hradiště byla postavena v letech 1959–1960 nad základy první objevené a uznané stavby z doby velkomoravské, kostela Na Valách.

Mezi významné lokality patří také vrch na území Ostravy. Jak se jmenuje?

Správně! Špatně!

Vrch Landek nad soutokem Odry a Ostravice přitahoval pozornost lidí od nepaměti. Našly se zde pozůstatky z pravěké doby, ve středověku zde stál hrad střežící přístup ze Slezska na Moravu. Dnes tu stojí rozhledna.

Archeologické lokality na Moravě a ve Slezsku
Výborně!

Vaše znalosti jsou výborné! Poznali jste toho opravdu hodně. 🙂
Dobrá práce!
Vaše znalosti jsou dobré, víc než polovina odpovědí správně. 🙂
Něco nám uteklo, ale to nevadí!
Na jedničku to nebylo, ale základní přehled máte. 🙂
Nevadí, příště to bude lepší! 🙂
Uf, to bylo docela těžké, co říkáte? Ale příště to bude určitě lepší. 🙂

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*