KVÍZ: Jak znáte přehrady na Moravě a ve Slezsku?

(Úvodní foto: prehradavir.cz)

Významnou vodní nádrž najdeme na většině řek Moravy a Slezska. Slouží k více účelům – od zdroje pitné vody, přes ochranu proti povodním po vodní elektrárny. Mnohé z nich jsou oblíbené také jako turistické destinace. Jak se v nich vyznáte? Vyzkoušejte si další z řady našich kvízů plných zábavy a poučení.

0%

Která vodní nádrž je nejrozlehlejší?

Správně! Špatně!

Novomlýnská nádrž (Vodní nádrž Nové Mlýny III) je závěrečná ze tří na sebe navazujících nádrží vodního díla Nové Mlýny na řekách Dyje, Svratka a Jihlava, které bylo vybudováno v letech 1975 – 1988. Impozantní rozloha 1 668 hektarů kontrastuje s mělkou hloubkou a objemem "pouhých" 87 750 000 kubíků.

A která nejobjemnější?

Správně! Špatně!

Slezská Harta je údolní nádrž vybudovaná na řece Moravici mezi lety 1987-1997. Jedná se tak zároveň o nejmladší přehradní nádrž v celé republice.

Kde najdeme tu nejstarší?

Správně! Špatně!

Jevišovická přehrada na řece Jevišovce slouží proti povodním již od roku 1896. Ještě starší umělá nádrž se nachází v Oleksovicích (1894; potok Skalička), ale bývá uváděna jako rybník.

Z větších nádrží je nejstarší Vranovská přehrada, přezdívaná "moravský Jadran". Kdy vznikla?

Správně! Špatně!

Vodní nádrž Vranov (neboli "Vrancl" či "moravský Jadran") na řece Dyji je nejstarší větší přehradou v celé republice. Projekt pod dohledem moravské zemské správy se podařilo dokončit v roce 1934. Romantickou krajinu v okolí přehrady korunují hrad Bítov a zříceniny Cornštejn a Frejštejn.

Která vodní nádrž je zároveň nejvýše položenou vodní plochou v ČR?

Správně! Špatně!

Vodní dílo Dlouhé stráně v Hrubém Jeseníku tvoří horní (1350 m n. m) a dolní nádrž. Slouží pro stejnojmennou přečerpávací vodní elektrárnu.

Jaderná elektrárna Dukovany čerpá vodu z blízké vodní nádrže. Která to je?

Správně! Špatně!

Dolní nádrž Mohelno je součástí vodního díla Dalešice na řece Jihlavě, jehož větší část tvoří stejnojmenná vodní nádrž. Hráz VD Dalešice je nejvyšší v celé republice (100 m) a druhá nejvyšší v Evropě. Slouží jako zdroj technologické vody pro jadernou elektrárnu Dukovany. Přehrada také může krátkodobě nahradit jeden blok jaderné elektrárny.

Chudobínskou borovici proslavil titul Evropský strom roku. U které přehrady roste?

Správně! Špatně!

Vodní nádrž Vír I na řece Svratce vznikla mezi lety 1947–1957. Navazuje na ni druhá vírská nádrž, která vyrovnává tok z první nádrže. Stavbou přehrady zanikla obec Chudobín, po které zbyla jen nádherná památná borovice.

Které přehradě se přezdívá "Prygl"?

Správně! Špatně!

Prygl je výraz z brněnského hantecu. Samotná přehrada na řece Svratce, původně též zvaná Kníničská, vznikla v letech 1936-1940. Investorem byla vedle tehdejšího Ministerstva veřejných prací Země Moravskoslezská.

Jaký název nese přehrada uprostřed malebné přírody Beskyd?

Správně! Špatně!

Vodní nádrž Šance na horním toku řeky Ostravice v Moravskoslezských Beskydech byla vybudována v letech 1964–1969. Stavbou přehrady došlo mimo jiné ke zrušení železniční trati z Frýdlantu nad Ostravicí do Bílé. Nádrž slouží především jako významný zdroj pitné vody.

Stavba přehrad není jen otázkou minulosti. Na které moravské řece se připravuje vznik další vodní nádrže?

Správně! Špatně!

Na menší řece Vláře má vzniknout Vodní nádrž Vlachovice poblíž stejnojmenné obce. V jednání je také např. stavba přehrady Nové Heřminovy na řece Opavě. Záměr však vyvolal protesty místních i ekologických aktivistů.

Přehrady Morava a Slezsko
Výborně!

Vaše znalosti jsou výborné! Poznali jste toho opravdu hodně. 🙂
Palec hore!

Vaše znalosti jsou dobré, víc než polovina odpovědí správně. 🙂
Něco nám uteklo, ale to nevadí!
Na jedničku to nebylo, ale základní přehled máte. 🙂
Nevadí, příště to bude lepší! 🙂
Uf, to bylo docela těžké, co říkáte? Ale příště to bude určitě lepší. 🙂

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*