Kvíz: Jak znáte turistické cíle Brněnska

Foto: Prygl.net (Robert Vystrčil)

Tento díl našeho kvízového seriálu nás zavede do samotné moravské metropole a jejího blízkého okolí. Pojďte si s námi otestovat své znalosti, a také získat skvělé tipy na výlety. Poznáte místní pamětihodnosti a významné turistické cíle?

0%

Začneme přímo v metropoli. Jak se nazývá brněnský architektonický skvost zařazený na seznam UNESCO?

Správně! Špatně!

Vila Tugendhat, jejímž architektonickým otcem se stal Ludwiga Miese van der Rohe a která patřila zámožné rodině Tugendhat, byla postavena v letech 1929-1930. Patří mezi ojedinělá díla funkcionalistického slohu. Na seznamu UNESCO figuruje od roku 2001.

Nádherný kostel je dílem geniálního architekta Santiniho. Kde se nachází?

Správně! Špatně!

Tato majestátní pevnost patří mezi nejstarší hrady na Moravě. Jak se nazývá?

Správně! Špatně!

Díky svému významu v rámci dějin Moravy bývá hrad Veveří označován odborníky "moravský Karlštejn". Původně pozdně románský a raně gotický hrad prošel v průběhu staletí mnoha přestavbami. Zásahy z dob komunismu, kdy měl být přestavěn na kongresové centrum, jej silně poničily. Od roku 1999 prochází velkou rekonstrukcí, která má být dokončena v tomto roce.

Novinkou rozsáhlé Brněnské přehrady je opravená historická loď. Jaké jméno dostalo plavidlo, které obohatilo flotilu na "pryglu"?

Správně! Špatně!

Loď se jménem Morava plula na Brněnské přehradě už od zahájení zdejších výletních plaveb. Jméno Morava pro nově opravenou historickou loď vybrali lidé v anketě.

Zábavní park navazuje hravou formou na tradici těžby uhlí nedaleko Brna. Kde byste ho hledali?

Správně! Špatně!

Unikátní zábavní park je zakomponován do areálu oslavanského dolu Kukla. Těžba byla rosicko-oslavanské uhelné pánvi ukončena na začátku 90. let.

Poznáte klášter, kde se nachází i Památník písemnictví na Moravě?

Správně! Špatně!

Benediktinský klášter v Rajhradě byl podle tradice založen v roce 1045, první věrohodná zmínka je z roku 1136. Bývá považován za nejstarší klášter na Moravě. Působí zde mnišská komunita benediktinů. Od roku 2005 v prostoru rajhradského kláštera sídlí Památník písemnictví na Moravě.

Kde byste hledali tuto romantickou zříceninu uprostřed úchvatné přírody "moravského Švýcarska"?

Správně! Špatně!

Nový hrad je romanticky upravená zřícenina hradu, která je součástí vranovsko-křtinského lichtenštejnský areálu, tedy krajinného celku rozkládajícího se mezi obcemi Vranov a Křtiny. Areál vznikal na přelomu 18. a 19. století z iniciativy rodu Lichtenštejnů. Nádherné krajině uprostřed Moravského krasu plné kopců i strmých údolí se začalo přezdívat "moravské Švýcarsko".

Ovšem největší klasikou Moravského krasu je propast...

Správně! Špatně!

Macocha je součástí komplexu Punkevních jeskyní v Moravském krasu. Hloubka suché části propasti činí 138,4 m. Váže se k ní pověst, podle které chtěla do propasti shodit svého nevlastního syna jedna zlá macecha (nářečně "macocha"). Syn se sice zachránil, ale jeho macecha to nevěděla a sama z lítosti nad svým činem do propasti skočila.

Tento barokní zámek proslavila jedna z nejznámějších bitev na území Moravy. Jak se jmenuje?

Správně! Špatně!

Zámek Slavkov u Brna (Austerlitz) patří mezi největší barokní zámky na Moravě. Nedílnou součást celého zámeckého areálu tvoří park, který bývá řazen k nejvýznamnějším historickým zahradám na území Moravy. Bitva u Slavkova, neboli bitva tří císařů, se odehrála 2. prosince 1805. Francouzský císař Napoleon v ní zvítězil nad rakouským císařem a ruským carem. Historická bitva se každý rok rekonstruuje. Nedaleko slavkovského zámku stojí Mohyla míru, která krvavý střet připomíná.

Tajemný historický vodojem připomíná podzemní katedrálu. Kde byste ho hledali?

Správně! Špatně!

Čtveřice unikátních vodojemů z přelomu 19. a 20. století se nachází na Žlutém kopci, v blízkosti samotného centra Brna. Prostor byl nedávno zpřístupněn pro turisty.

Jak znáte turistické cíle – Brněnsko
Výborně!

Vaše znalost Brna a okolí je výborná! Poznali jste toho opravdu hodně. 🙂
Dobrá práce!
Vaše znalost Brna a okolí je dobrá, víc než polovina odpovědí správně. 🙂
Něco nám uteklo, ale to nevadí!
Na jedničku to nebylo, ale základní přehled o Brně a okolí máte. 🙂
Nevadí, příště to bude lepší! 🙂

Doporučujeme


2 Comments

  1. Slušní lidé z Brna a okolí (neplést prosím s podivným hnutím Slušní lidé) by měli v kvízu dosáhnout na skóre 10/10 🙂

    1
    1

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*