KVÍZ: Jak znáte turistické cíle na severozápadní Moravě

Seriál turistických kvízů doplňujeme často opomíjenou částí Moravy. Také na jejím severozápadě najdete mnoho lokalit, které stojí za to navštívit. Posuďte sami. Poznáte místní pamětihodnosti a významné turistické cíle?

0%

Kde najdeme jeden z nejstarších zámků ve střední Evropě?

Správně! Špatně!

Moravská Třebová patří mezi nejstarší památky renesanční architektury u nás i v celé zaalpské Evropě. Přestavbu původního gotického hradu zahájil bohatý rod pánů z Boskovic kolem roku 1485.

Odkud vede známá průmyslová dráha, po které se převážel materiál na výrobu šamotu?

Správně! Špatně!

Jedenáct kilometrů dlouhá mladějovská úzkokolejka o rozchodu 600 mm byla vybudována na sklonku první světové války pro dopravu lupku, šamotu a místního uhlí. Propojovala zdejší průmyslový areál se štolami na Hřebečovském hřbetu. Svému účelu sloužila až do zrušení dolů a uzavření šamotky v roce 1991.

Které město bylo rodištěm slavného zachránce Židů Oskara Schindlera?

Správně! Špatně!

Svitavy jsou v současnosti největším městem severozápadní části Moravy. Město je známé řadou pamětihodností poukazujících na vyspělé kulturní prostředí města s jeho původním, převážně národnostně německým obyvatelstvem. Mezi slavné rodáky patří Oskar Schindler, kterému se za druhé světové války podařilo zachránit více než tisíc osob židovského původu.

Poznáte zámek úzce spojený s jedním z moravských markrabat?

Správně! Špatně!

Kunštát je nerozlučně spjat s rodem pánů z Kunštátu, mezi jehož členy patřil i český král a moravský markrabě Jiří z Kunštátu a Poděbrad. Původní hrad ze 13. století byl později přestavěn na zámek.

Kde se nachází největší mapa Moravy?

Správně! Špatně!

Obrovská plastická mapa Moravy je k vidění v Moravském kartografickém centru ve Velkých Opatovicích. Vedle mapy o rozměrech přibližně 10 x 11 metrů je k vidění rozsáhlá expozice věnující se historické i současné kartografii.

Poznáte malebný zámek, který se tyčí nad významnou železniční tratí?

Správně! Špatně!

Současnou podobu původnímu hradu dala rozsáhlá přestavba v 19. století pod taktovkou rodu Kálnokyů z Köröspataku. Zámek se tyčí nad prvním železničním koridorem propojujícím Rakousko, Moravu, Čechy a Sasko.

Přečtěte si  Do důchodu v 10 letech. Také na policejní psy čeká zasloužený odpočinek

Kde najdeme výstavu věnovanou cestovateli Eskymu Welzlovi?

Správně! Špatně!

Cestovatel a dobrodruh Jan "Eskymo" Welzl procestoval arktické krajiny. Jeho zážitky zachycuje několik knih. V rodném Zábřehu je "moravskému Cimrmanovi" věnována socha i expozice ve zdejším muzeu.

Poznáte ikonickou zříceninu hradu, odkud pocházel významný moravský rod?

Správně! Špatně!

Z původně mohutného hradebního areálu se dochovalo torzo hradního paláce, které nabízí impozantní výhled do okolní malebné krajiny. Hrad byl původně spojen s mocným moravským rodem pánů z Boskovic.

Kde se nachází nejdéle fungující pivovar na Moravě?

Správně! Špatně!

První zmínka o pivovaru v Černé Hoře pochází už z konce 13. století. Černohorské pivo si postupně získalo popularitu na celé Moravě.

Jak se nazývá dominanta Hornosvratecké vrchoviny s rozhlednou?

Správně! Špatně!

Z 38 vysoké rozhledny je výhled do širokého okolí. Oblíbené jsou turistické výpravy po zdejší rázovité krajině mezi Olešnicí, Bystrým a Vírem s přirozeným centrem v Rovečném.

Turistické cíle: severozápadní Morava
Výborně!

Vaše znalosti jsou výborné! Poznali jste toho opravdu hodně. 🙂
Palec hore!

Vaše znalosti jsou dobré, víc než polovina odpovědí správně. 🙂
Něco nám uteklo, ale to nevadí!
Na jedničku to nebylo, ale základní přehled máte. 🙂
Nevadí, příště to bude lepší! 🙂
Uf, to bylo docela těžké, co říkáte? Ale příště to bude určitě lepší. 🙂

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*