Kvíz: jak znáte turistické cíle na Valašsku?

Přinášíme vám další díl našeho kvízového seriálu, ve kterém si nejen otestujete své znalosti, ale získáte také skvělé tipy na výlety po celé Moravě. Tentokrát se z prosluněných nížin přesuneme do zřejmě nejhornatější oblasti Moravy, kterou je Valašsko. Poznáte místní pamětihodnosti a významné turistické cíle?

Autor: red, foto: wikipedia

0%

Které ikonické místo je zachyceno na této fotografii ?

Správně! Špatně!

Tento horský hřeben patří k nejnavštěvovanějším místům v Beskydech. Zdejší klenoty, restaurace Libušín a hotel Maměnka, byly postaveny už v roce 1899 dle návrhů slovenského architekta Dušana Jurkoviče. Budovy jsou národními kulturními památkami, které spravuje Valašské muzeum v přírodě.

O jaký známý skalní útvar se jedná?

Správně! Špatně!

Unikátní skalní stěna na okraji obce Lidečko. Skály představují ideální lezecký terén i zajímavý turistický cíl pro každého. Jedná se o přírodní památku. Kolem skal prochází naučná stezka Vařákovy Paseky. Vznik a uspořádání skal je námětem řady bájí a pověstí.

Na Valašsku najdete také jeden z nejrozsáhlejších hradů na Moravě. Jak se jmenuje?

Správně! Špatně!

Hrad Lukov se nachází v jihozápadní části Hostýnských vrchů, asi 2 km nad obcí Lukov severně od Zlína. Svojí rozlohou se jedná o jeden z největších hradů na Moravě, dnes již rozsáhlou zříceninu gotického hradu se zachovalým pilířovým mostem a vstupní branou.

Jaké místo je zachyceno na snímku?

Správně! Špatně!

Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925. V jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů. Při návštěvě rožnovského skanzenu poznáte Valašsko takové, jaké bylo v době před sto a více lety.

Na kterém vrchu se nachází tato kaple?

Správně! Špatně!

Kaple se sousoším věrozvěstů Cyrila a Metoděje byla postavena na vrchu Radhošť v roce 1898 v byzantském slohu. Vznikla na místě, které věrozvěstové podle staré pověsti navštívili. Před kaplí stojí bronzové sousoší sv. Cyrila a Metoděje od Albína Poláška z roku 1931.

Půvabná stavba na snímku je?

Správně! Špatně!

Barokní zámek je sídlem kulturního zařízení města. V jeho prostorách se nachází Muzejní a galerijní centrum se zámeckou expozicí a dvěma samostatnými galeriemi, divadelní sál, hudební klub a zámecký penzion.

Přezdívá se mu také Vrch umělců. O jaké místo se jedná?

Správně! Špatně!

Soláni se také někdy přezdívá „vrch umělců“. V Čarťácké hospodě pod vrcholem se scházeli významní malíři, spisovatelé a hudební skladatelé – Jiří Mahen, Jan Drda, František Podešva, Jan Kobzáň, Alois Schneiderka, Karel Hofman a další. Prostory Zvonice a galerie v přírodě na Soláni nabízejí návštěvníkům stálou expozici valašských umělců a autorské výstavy malířů, sochařů, grafiků, řezbářů a fotografů, jejichž tvorba je inspirována Valašskem a lidovým uměním jiných regionů.

Jaké místo je zachyceno na snímku?

Správně! Špatně!

Ve Velkých Karlovicích můžete obdivovat dřevěný kostel Panny Marie Sněžné z roku 1754 s pozdně barokním hřbitovem. Stálá expozice Karlovského muzea je věnována historii obce, salašnictví, lidové řemeslné výrobě. V budovách bývalého kupeckého domu můžete projít expozice Karlovského muzea a nahlédnout tak do života lidí v této části Valašska.

Který renezanční zámek je zachycen na fotografii?

Správně! Špatně!

První zmínka o renesančním zámku ve Vsetíně je z roku 1610. Postaven byl Albrechtem z Valdštejna místo středověké tvrze z 15. století. Dnešní klasicistní podobu získal zámek v roce 1834 za posledního šlechtického majitele Josefa z Wachtlerů. V této době byl založen také přilehlý Zámecký park. Posledními soukromými vlastníky zámku byli Marie Baťová se synem Tomášem. V expozicích se dozvíte o historii regionu a průmyslovém fenoménu Valašska – ohýbanému nábytku. Ke shlédnutí je přijímací salon paní Baťové, národopisná expozice a přírodovědná expozice Příroda hrou

Jak se jmenuje z nejstarších moravských hradů na fotografii?

Správně! Špatně!

Zříceniny jednoho z nejstarších moravských hradů Brumov stojí na ostrohu nad údolím říčky Brumovky nad západním okrajem města Brumov-Bylnice. Nejzachovalejší částí hradní zříceniny je obranná věž, která byla upravena na rozhlednu. Návštěvníci mohou na Brumově vidět expozici, zahrnující historii regionu Brumovska. V průběhu roku se zde konají nejrůznější společenské a šermířské akce.

Jak znáte turistické cíle na Valašsku
Výborně!

Na Valašsku jste zřejmě jako doma. Vaše znalosti jsou výborné, gratulujeme.
Velmi dobře
To není vůbec zlé, Valašsko zřejmě znáte docela dobře.
Žádná sláva
Většina odpovědí vám unikla. Valašsko by vám uniknout nemělo. Možná by právě tam měl vést váš další výlet .)

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*