KVÍZ: Masopustní speciál

(úvodní foto: město Přerov)

Období mezi Vánocemi a velikonočním půstem je plné masopustní zábavy. Co víte o lidových tradicích, které jsou spojené s masopustem a hlavně s jeho koncem, neboli fašankem, ostatky či končinami, jak se mu na Moravě říká? Vyzkoušejte si další z našich kvízů plných poučení a zábavy.

ss

0%

Konec masopustu má na Moravě hned několik názvů. Jak zní výraz rozšířený na Slovácku?

Správně! Špatně!

Na většině Moravy se tradičně používá výraz "ostatky", na východě Moravy také "končiny". Na fotce je tanec "pod šable", který je tradiční součástí fašanku v obci Strání.

Jaký význam má slavení masopustu?

Pieter Brueghel st.: Zápas masopustu s půstem
Správně! Špatně!

Masopust označuje slavnostní období mezi Vánoci a postní dobou před velikonocemi. Jde o hodování mezi dvěma půsty, tedy nikoliv o odříkání masa, jak by mohl název napovídat. V užším smyslu jde o poslední dny masopustu (konec masopustu neboli fašank, ostatky, končiny apod.), kdy se koná průvod maškar.

Kdy se koná masopust?

Správně! Špatně!

Celé masopustní období ohraničují Tři králové (6. ledna; oficiálně slavnost Zvěstování Páně) a Popeleční středa, kterou začíná postní období před Velikonocemi. Délka masopustu je tedy proměnlivá. Například v roce 2022 připadá Masopustní úterý na 1. března.

Kdy nastává Tučný čtvrtek?

Správně! Špatně!

Tučný čtvrtek je označení pro čtvrtek před Masopustní nedělí, kterou tradičně začínaly poslední tři dny masopustu, kdy se nejvíce hodovalo. V současné době se největší oslavy přesunuly na poslední víkend masopustu. Na Tučný čtvrtek se měl člověk pořádně připravit na nadcházející bujaré veselí a sníst do nejvíc tučného jídla. Často se v ten den konala zabíjačka.

Když jsme u těch zabíjaček, víte, co je to "prdelačka"?

Správně! Špatně!

Prdelačka neboli černá polévka, jejímž základem je silný vývar z ovaru a dalších částí poraženého prasete. Přidávají se do něj kroupy, cibule, vepřová krev a další komponenty dle chuti.

Přečtěte si  Většina jeskyní už se vzpamatovala po povodních: Opravy budou pokračovat ještě v Jeskyních Na Pomezí a v části Punkevních jeskyní

Nedílnou součástí masopustní zábavy je průvod maškar. Jaká zvířata v něm zpravidla nechybějí? (2 správné odpovědi)

Vyberte 2 správné odpovědi

Správně! Špatně!

Typickou postavou je medvěd s medvědářem, který ho táhne na řetězu. Oblíbená je také kobyla tvořená dvěma či více lidmi. V průvodu se také objevují postavy jako kominík, žebrák, žid či cikánka.

Masopustní zábava má kořeny v pohanských zvycích. Jaká postava z antické mytologie se v nich objevuje?

Správně! Špatně!

Bakchus je v římské mytologii bohem vína a radovánek. Od jeho jména se odvozoval název slavností bakchanálie, které se staly inspirací pro masopustní zábavu.

Silná fašanková tradice je spojená s obcí (doplň), kde muži předvádí tanec "pod šable".

Správně! Špatně!

Mezi tradice masopustní zábavy patří i poprava. Kdo se popravuje?

Správně! Špatně!

Z masek je vybrána jedna, která představuje masopust (typicky kobyla). Symbolicky se popraví a pak znovuožije jako příslib dalšího masopustu.

Někde se také dochází k pochování hudebního nástroje na znamení konce zábavy. Co je předmětem smutečního loučení?

Správně! Špatně!

masopustní speciál
Výborně!

Vaše znalosti jsou výborné! Poznali jste toho opravdu hodně. 🙂
Palec hore!

Vaše znalosti jsou dobré, víc než polovina odpovědí správně. 🙂
Něco nám uteklo, ale to nevadí!
Na jedničku to nebylo, ale základní přehled máte. 🙂
Nevadí, příště to bude lepší! 🙂
Uf, to bylo docela těžké, co říkáte? Ale příště to bude určitě lepší. 🙂

Doporučujeme


4 Comments

  1. Nevíte někdo, jak je to přesně se začátkem masopustního období? I Ottův slovník a tím pádem i tzv. česká Wikipedie jej klade na Zjevení Páně resp. po něm, tedy od 6. nebo 7.1., ale katolické liturgické vánoce končí až na Křest Páně, tj. v neděli po Zjevení Páně, která je současně i první nedělí v mezidobí. Pokud by se masopust nekryl s mezidobím mezi Vánocemi a Popeleční středou, překrýval by se 1 až několik dnů s obdobím Vánoc, má Otta pravdu, když překrývá kus Vánoc s masopustem? Neměl by se masopust shodovat spíš přesně s mezidobím?

    • Náhodou jsem narazil na informaci, podle které se opravdu zdá, že do Ottova slovníku, a tím pádem i do tzv. české Wikipedie, se vloudila chyba. Překrývání období Vánoc s obdobím masopustu (mezidobím mezi Vánocemi a dobou postní) je s vysokou pravděpodobností nesmysl. V sobotu 26. 2. 2022 byla herečkou Jiřinou Bohdalovou v pořadu ČTV Hobby naší doby dotazována historička, památkářka a spisovatelka, PhDr. Valburga Vavřinová, Ph.D., výzkumnice tzv. Národního památkového ústavu a mj. autorka publikací Abeceda Vánoc a Abeceda Velikonoc, která k přímému dotazu na začátek masopustu bez váhání odpověděla, že jeho prvním dnem je pondělí po slavnosti Zjevení Páně (lidově po Třech králích). Vánoce tedy končí nedělní slavností Křtu Páně a od následujícího pondělí začíná masopust. Historička Vavřinová ještě v pořadu upřesňovala, že pondělí po 6. lednu (Zjevení Páně) je relativně málo pohyblivé datum na rozdíl od konce masopustu, vázaného na značně pohyblivé datum Velikonoc.

    • Protože se na řadě míst Moravy běžně používal. Fašank, ostatky, končiny apod. označují konec masopustu. Viz např. známá masopustní píseň z obce Strání: “Zhusta, chlapci, zhusta, konec masopusta…”

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*