KVÍZ: Muzea na Moravě

Bohaté moravské dějiny nám připomínají výstavy v muzeích. A že jich na Moravě máme celou řadu. Jak se vyznáte v těch nejvýznamnějších? Zkuste si další z řady našich kvízů plných zábavy i poučení.

0%

Moravské zemské muzeum je nejstarší muzejní institucí na Moravě. Kdy bylo založeno?

Správně! Špatně!

Pod názvem Františkovo muzeum bylo založeno v roce 1817 jako součást Moravskoslezské hospodářské společnosti. Současný název nese od roku 1900, kdy muzeum přešlo pod zemskou samosprávu. Hojně navštěvovanou součástí muzea je Anthropos (z roku 1962), kde se nacházejí výstavy o moravském a evropském pravěku. Nejvýznamnějším exponátem je Věstonická venuše – nejstarší keramická soška na světě.

Kde se nachází nejstarší mapa na světě?

Správně! Špatně!

Archeopark Pavlov vznikl v roce 2016 na místě významného pravěkého naleziště. Mezi nejvýznamnější artefakty patří 30 tisíc let starý mamutí kel z období mladší doby kamenné s rytinou, odpovídá schematické mapě okolí. Jedná se tak pravděpodobně o nejstarší nalezenou mapu v lidských dějinách.

Kde najdete nejrozsáhlejší archeologickou lokalitu z období Velké Moravy?

Správně! Špatně!

Slovanské hradiště Mikulčice s archeoparkem se nachází na území rozsáhlého velkomoravského hradiště, které mohlo být hlavním sídlem říše Mojmírovců. Soustavný výzkum zde probíhá od 50. let minulého století. V roce 2013 byla otevřena nová budova výzkumného centra. Celá lokalita usiluje spolu s nedalekým velkomoravským kostelem v Kopčanech o zápis do seznamu UNESCO.

O literární památky se stará Památník písemnictví na Moravě. V kterém klášterním areálu sídlí?

Správně! Špatně!

Památník vznikl v roce 2005, sídlí v areálu benediktinského kláštera v Rajhradě. Pořádá výstavy o starší i novější literatuře na Moravě.

Kde se nachází největší technické muzeum na Moravě?

Správně! Špatně!

Technické muzeum v Brně vzniklo v roce 1961, jeho počátky sahají do 30. let. Od roku 2003 sídlí na Purkyňově v Králově Poli. Součástí muzea je kromě hlavní budovy Větrný mlýn v Kuželově, Vodní mlýn ve Slupi či Areál československého opevnění v Šatově.

Technické muzeum je také spjato s legendární kopřivnickou automobilkou...

Správně! Špatně!

Technické muzeum Tatra vzniklo z podnikového muzea kopřivnické automobilky. Současná budova pochází z roku 1997.

Kde najdete muzeum spravující zbytky rozsáhlého městského opevnění?

Správně! Špatně!

O zbylé památky rozsáhlého městského opevnění Olomouce se stará několik institucí. Patří mezi ně například Muzeum olomoucké pevnost či Pevnost poznání

Mezi muzea patří i takzvané skanzeny – muzea v přírodě. Kde najdete valašské dřevěné městečko?

Správně! Špatně!

Dřevěné městečko v Rožnově pod Radhoštěm vzniklo v roce 1925. Patří tak mezi nejstarší skanzeny v Evropě. Je součástí Valašského muzea v přírodě, podobně jako Libušín a Maměnka na Pustevnách.

Jedno z muzeí na Moravě se věnuje romské kultuře. Kde byste jej našli?

Správně! Špatně!

Evropsky ojedinělé Muzeum romské kultury vzniklo na začátku 90. let v Brně. V lednu 2018 převzalo správu památníku romského koncentračního tábora v Hodoníně u Kunštátu.

V Čechách pod Kosířem dokonce nedávno vzniklo muzeum věnované filmům...

Správně! Špatně!

Muzea
Výborně!

Vaše znalosti jsou výborné! Poznali jste toho opravdu hodně. 🙂
Dobrá práce!

Vaše znalosti jsou dobré, víc než polovina odpovědí správně. 🙂
Něco nám uteklo, ale to nevadí!
Na jedničku to nebylo, ale základní přehled máte. 🙂
Nevadí, příště to bude lepší! 🙂
Uf, to bylo docela těžké, co říkáte? Ale příště to bude určitě lepší. 🙂

Doporučujeme


2 Comments

 1. Pěkný kvíz. Je však třeba si uvědomit, že zahrnuje jen zlomek institucí. Zajímavá muzea jsou snad v každém městě, které bylo v letech 1848 až 1948 tzv. soudním okresem – sídlem okresního soudu. Jen namátkou si vzpomenu na Boskovice, Dačice, Nové Město ma Moravě, Ždánice, ale jsou i další, a jsou i v dalších obcích a městecu Moravy. Pokud jde o Technické muzeum v Brně, vysvětlivka u správné odpovědi zmiňuje jen menší část detašovaných expozic, jinak jsou to tyto: Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou, Stará huť u Adamova, Vodní mlýn ve Slupi, Kovárna v Těšanech, Areál čs. opevnění a železné opony v Šatově, Větrný mlýn v Kuželově, expozice S Matičkou a se Šroubkem za poznáním putujem, a taky Depozitáře historických vozidel.

  • “Zajímavá muzea jsou snad v každém městě, které bylo v letech 1848 až 1948 tzv. soudním okresem – sídlem okresního soudu.”
   Pokud po zrušení okresu nestáhlo sbírky okresní muzeum … jako třeba z muzea v Uherském Brodě do Slováckého muzea v Uherském Hradišti a v Uherském Brodě měla zůstat jen expozice Komenského …
   A jsou i muzea v menších městech: v Luhačovicích je muzeum luhačovického Zálesí.
   http://www.muzeumluhacovice.cz

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*