
Kůrovcová kalamita mění krajinu a kácet je nutné i stromy se značkami. Na podnět lesníků se nyní značky častěji obnovují a přemísťují. České země přitom patří k zemím s nejhustším turistickým značením na světě.
Značkaři musejí hledat náhradu za mizející stromy
„Zelená pro Vaše kroky“ je slogan známý snad všem turistům. Tabulky bývají k vidění nejčastěji na stromech spolu s turistickými směrovníky a značkami. Co ale s tím, když se stromy musí pokácet? „Turistické značení zachycené v mapách je nutné zachovat. Značkaři označují místo vytěženého stromu jiný nejbližší strom, ale také pařez nebo velký kámen, případně odpočívadlo,“ uvedl Josef Vojáček, generální ředitel Lesů.
Obnovování značení se soustředí na kalamitní oblasti na Moravě
Zejména Klub českých turistů (KČT) ročně obnovuje asi třetinu svých značených tras. V posledních letech však podstatně častěji vyrážejí značkaři s barvami do lesů zejména v regionech s největší kůrovcovou těžbou. „Pokud nezůstane na místě žádný vhodný strom ani jiný objekt, umístíme na významných křižovatkách značkařský kolík s plechovými šipkami, které označují směr trasy. Někdy je možné zachovat alespoň dvou až třímetrový pahýl se značkami,“ uvádí Pavel Přílepek, předseda Rady značkařů KČT. Podle jeho slov je nyní víc než kdy dřív důležitá také komunikace značkařů s revírníky, kteří se vzájemně upozorní na kácení i termín možného přeznačení.
Zdroj: Lesy ČR, foto: Wikipedia
Buďte první kdo přidá komentář