Kyjevský balet vystoupí na Moravě, Olomouc chystá galavečer

V Olomouci se představí baletní soubor z obleženého hlavního města Ukrajiny.

Hlavní město Ukrajiny už měsíc zažívá obléhání. Zdejší městský baletní soubor se kvůli ruské invazi nemohl vrátit domů z turné. Jednou ze zastávek neplánovaně prodloužené cesty po Evropě bude také Morava. Ukrajinské baletky a tanečníci vystoupí na konci března v Moravském divadle v Olomouci.

Vedení Moravského divadla v Olomouci nabídlo kyjevskému baletnímu souboru umělecký azyl a možnost zkoušet v budově divadla. Současně vznikl nápad uspořádat na olomouckém jevišti moravsko-ukrajinský galavečer. Ten se zde uskuteční 30. března ve 20 hodin. Půjde o první podobnou akci v celé republice.

První tanečníci dorazili už v polovině minulého týdne, kompletní soubor včetně zakladatele a uměleckého šéfa Ivana Kozlova by měl do Olomouce dorazit do konce týdne. „Téměř okamžitě jsme rozběhli jednání o vystoupení Kyjevského městského baletu před naším publikem. Myšlenkou byli nadšeni a pak už jen bylo potřeba dohodnout se na podobě programu a najít v nabitém repertoáru našeho divadla vhodný termín,“ uvedl ředitel Moravského divadla David Gerneš.

„Jsme pyšní na to, že se v Olomouci můžeme prezentovat. Bude to historicky první vystoupení Kyjevského městského baletu v České republice,“ doplnil jej umělecký šéf kyjevského souboru Ivan Kozlov.

Kyjevský městský balet

Galavečer nabídne vystoupení souborů napříč republikou

Program galavečera nabídne nejen vystoupení kyjevských tanečníků. Na jevišti Moravského divadla se představí také domácí soubor a rovněž hosté z Národního divadla Brno, Národního divadla Moravskoslezského v Ostravě a Divadla J. K. Tyla v Plzni. „Jsem velmi rád, že se nám podařilo v tak krátkém čase připravit galavečer. Oslovil jsem šéfy baletních souborů napříč republikou a jsem velmi potěšen, že souhlasili s účastí svých sólistů,“ sdělil Jan Fousek, umělecký šéf baletu Moravského divadla.

V průběhu večera se milovníci tanečního umění dočkají ukázek z baletů Labutí jezero, Don Quijote, Bajadéra, Coppélia, Paquita i ochutnávky z připravované inscenace Obraz Doriana Graye, která bude mít v Olomouci premiéru 8. dubna. Za Kyjevský městský balet se představí Diana Potapenko, Ilona Moskalenko, Konstantin Palienko, Olga Posternak či Volodymyr Bukliev.

Diváci se mohou těšit také na první sólistku baletu Národního divadla Brno Eriko Wakizono a její kolegy Roberta Hylanda, Emilii Vuorio či Arthura Abrama. Z Národního divadla moravskoslezského Ostrava se do programu zapojí sólisté Laura Moreno Gasulla, Rei Masatomi, Brittany Haws nebo Alessio Corallo a z plzeňského divadla do Olomouce zavítají Victoria Roemer a Karel Audy. Domácí soubor pak budou reprezentovat Emily-Joy Smith, Yuki Beppu, Sawa Shiratsuki, Sergio Méndez Romero, Hirofumi Kitazume a další.

Přečtěte si  Událost, jako naposledy před 32 lety: Mons. Josef Nuzík bude uveden do úřadu olomouckého arcibiskupa

Zdroj a foto: Moravské divadlo Olomouc, město Olomouc

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*