Lednický festival představuje hudbu, kterou poslouchali Lichtenštejnové

Fotografie z loňského ročníku festivalu

Hudba, které kdysi naslouchali členové rodu Lichtenštejnů, znovu zaznívá při čtvrtém ročníku Lednicko-valtického hudebního festivalu. Začíná tento víkend a nabídne osm koncertů. Dramaturgii inspiroval odkaz kapelníků a skladatelů, kteří v minulých staletích působili v lichtenštejnských službách.

Právě rod Lichtenštejnů formoval dnešní podobu Lednicko-valtického areálu a okolí. “Lichtenštejnové zde kromě vína pěstovali i bohatou hudební kulturu a jejich odkaz je pilířem programu letošního ročníku,” řekl dramaturg a ředitel festivalu Jiří Partyka.

Festival dnes zahájí v jízdárně státního zámku Lednice romantické skladby Franze Schuberta, Ludwiga van Beethovena, Ernesta Chaussona a lichtenštejnského skladatele Josepha Rheinbergera v podání houslistky Cosimy Soulez Larivierové a za doprovodu pianisty Miroslava Sekery.

O týden později zahraje v kostele svatého Bartoloměje v rakouském Katzelsdorfu pražský soubor Collegium Marianum hudbu lichtenštejnského autora Johanna Georga Orschlera. Program okořenění také skladba Salve Regina Josepha Haydna, jejíž kopie pochází z archivu řádu Milosrdných bratří ve Valticích.

Důležité místo v programu má také dosud málo hraný vídeňský autor Johann Melchior Pichler. Kromě koncertu v Katzelsdorfu zazní jeho melodie také na cembalovém dvojkoncertu v kapli svatých Cyrila a Metoděje v Břeclavi. Pichler roku 1721 nastoupil jako kapelník a skladatel ke knížeti z Lichtenštejna.

Součástí festivalu jsou rovněž přednášky o rodu Lichtenštejnů a dobovém hudebním životě. Úplný program zájemci najdou na webu www.lvhf.cz

Zdroj: ČTK Foto: Lednicko-valtický hudební festival

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*