Lesníci opravili studánku U Buku. Teče z ní voda

Doležalova studánka stojí na kraji palouku U Buku mezi Soběšicemi a Útěchovem.

Lesníci ze školního podniku Mendelovy univerzity opravili nejstarší studánku na svém rozsáhlém lesním území. Po deseti letech z ní znovu teče voda. Takzvaná Doležalova studánka se nachází ve spodní části palouku U buku jen kousek od silnice mezi Soběšicemi a Útěchovem.

Obnovená studánka je součástí lesnického Slavína

Jan Doležal byl významným lesnickým spisovatelem ve 2. polovině 19. století. Založil a od r. 1872 vydával první česky psaný lesnický časopis Háj. Po jeho osobě pojmenovaná studánka pochází z roku 1933 a byla vůbec první svého druhu na území univerzitních lesů. Dnes je jich kolem padesáti. Doležalova studánka je součástí takzvaného lesnického Slavína, tedy unikátní sítě památníků a zastavení, které jsou v lesích Mendelovy univerzity v Brně věnovány milovníkům přírody, lesníkům či umělcům.

Studánky na území školního podniku Masarykův les Křtiny jsou pojmenovány po významných osobnostech, popřípadě i druzích zvířat a vyvěrající voda má sloužit jako osvěžení člověku i zvěři. Nově opravená studánka byla naposledy rekonstruovaná v roce 1989.

Lesníci postupně obnovují další studánky

„Posledních 10 let vlivem sucha a poklesem hladiny podzemní vody přestala voda ze studánky vytékat úplně. Aktuální rekonstrukce spočívala v nalezení vodního zdroje, prohloubení jímky a v celkovém snížení úrovně výtoku,“ uvedl Lumír Dobrovolný, vedoucí oddělení rozvoje a pedagogiky školního podniku.

Obnovu studánek i památníků financuje školní lesní podnik ze své hospodářské činnosti. Náročnější rekonstrukce, mezi které patřila i Doležalova studánka, se pohybují v řádech stovek tisíc korun, a proto je jejich obnova pomalá. „Zaměřujeme se hlavně na návštěvnicky a historicky významné objekty. Jsme v tomto směru otevřeni hmotné i nehmotné spolupráci s obcemi, firmami i jednotlivými občany,“ dodal Dobrovolný.

Zdroj: Mendelova univerzita, foto: obec Podolí

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*