Letecký výrobce z Kunovic odchází z ruských rukou, legendární moravský podnik kupuje Omnipol

Let L-200 Morava je jedním z legendárních výrobků firmy z Kunovic.

Výrobce civilních dopravních letounů Aircraft Industries mění majitele. Od ruského vlastníka jej kupuje skupina Omnipol z České republiky. Cenu firmy neodtajnily. Podnik z města Kunovice poblíž Uherského Hradiště zaměstnává na tisíc lidí.

Kunovická firma se podle nového majitele dostala do existenčních problémů po uvalení sankcí na Rusko, na jehož trh se moravský výrobce letadel zaměřoval. Už loni v listopadu Omnipol a Aircraft Industries podepsaly dohodu o spolupráci, která měla zajistit dodávky do jiných regionů. Teď česká skupina odkoupila sto procent akcií společnosti.

Výrobce letadel z Kunovic má dosud na kontě víc než osm tisíc letadel vyvezených do šedesáti států. „Aircraft Industries je uznávaným výrobcem letounů již od roku 1936, proto v současné krizové situaci bylo pro nás samozřejmostí udělat maximum pro záchranu tohoto finálního leteckého výrobce,“ uvedl v prohlášení prezident Omnipolu Jiří Podpěra. Vlajkovou lodí kunovické firmy jsou civilní letouny L 410 a L 410 NG.

Let L-410 NG

Prohlubujeme spolupráci

Omnipol má za sebou úspěšnou expanzi do oblasti letecké výroby. Už dříve získal menšinový podíl ve firmě vlastnící Aero Vodochody Aerospace, výrobce letounů L-39NG. Aircraft Industies s některými výrobními společnostmi skupiny Omnipol dlouhodobě spolupracuje.

„Přímé zapojení do skupiny naše vzájemné aktivity ještě prohloubí,“ doplnila ředitelka Aircraft Industries Ilona Plšková. Kunovický výrobce loni dodal zákazníkům patnáct letadel a utržil přes dvě miliardy korun, přibližně o 300 milionů korun více než o rok dřív.

Aircraft Industries vedle výroby letadel provozuje neveřejné mezinárodní letiště Kunovice a je zřizovatelem vlastní střední školy letecké. Firmu dosud zprostředkovaně ovládal podnikatel Iskander Machmudov, který se ocitl na sankčním seznamu vlivných ruských oligarchů.

Aircraft Industries, dříve Let Kunovice, je letecký výrobce sídlící v Kunovicích. Založena byla v roce 1936 jako pobočka plzeňské Škodovky. Proslavila se letouny L-410 Turbolet a kluzáky Let L-13 Blaník. Firmu nyní vlastní skupina Omnipol, která se vedle letecké techniky soustředí na obrannou a bezpečnostní elektroniku

Zdroj: Aircraft Industries, Omnipol, foto: Alan Lebeda (Wikimedia Commons)

Související články

Přečtěte si  Brněnskou architekturu oživí WOKO, organická budova nabídne kanceláře i panoramatické výhledy

Doporučujeme

1 Comment

  1. De jure 100 procent akcií společnosti Aircraft Industries odkoupila společnost OMPO Holding, kam patří Omnipol, Era-Bhc a R-Sys.
    http://www.omnipol.com/cz/media/
    Dne 21. dubna 2022 se ruský majitel a skupina OMNIPOL dohodli na prodeji 100 % akcií společnosti Aircraft Industries do vlastnictví české společnosti OMPO Holding.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*