Lokalita Západní brána v Brně nabídne bydlení pro 3000 lidí

Kritickou nouzi o nové byty v Brně by mohla v příštích letech zmírnit výstavba hned v několika lokalitách. V současnosti se zdá, že nejdále je příprava v oblasti zvané Západní brána. Na rozlehlém území u bohunické nemocnice připravuje město Brno a soukromí investoři výstavbu nových bytových domů. Podle územního plánu je tato lokalita určená pro bydlení a komerci a je vhodná pro vysoké stavby a intenzivní zástavbu. Pokud vše půjde podle plánu. Do pěti let zde vznikne více jak 1000 nových bytů.

Oblast plánované zástavby se nachází v severní části Starého Lískovce, při ulici Jihlavská, v místech původně plánované víceúčelové haly. Lokalita v posledních desetiletích ležela ladem a zarůstala náletovými dřevinami. Přitom díky své poloze blízko dálničního přivaděče a univerzitního kampusu skrývá velký potenciál.

Moderní náměstí ve velkoměstském stylu

Jádrem nové čtvrti bude nová podzemní tramvajová zastávka, u které vznikne náměstí a centrum nové rezidenční čtvrti, která nabídne zhruba tisíc bytových a nebytových jednotek, obchody, kancelářské plochy, školku a další občanskou vybavenost. Bytové domy jsou situované v jižní části zástavby a tvoří klidný zelený vnitroblok.

Navrhli jsme startovní byty i byty pro začínající rodiny, rozsáhlé střešní terasy a předzahrádky jsou u bytů pro velké rodiny a nechybí ani několik luxusních apartmánu v jižní věži. V solitérní budově na náměstí bude studentské bydlení napojené na blízký kampus. Administrativní budova přiléhající k Jihlavské zajistí nejen ochranu před hlukem, ale i život čtvrti v průběhu celého dne. Nezapomněli jsme na zelené plochy, krámky, zákoutí, plochy pro volný čas a pro spokojený život a rozvoj místní komunity. To byl také jeden z cílů naší práce.” vysvětlují souvislosti projektu jeho autoři z kanceláře Free Architects.

Kromě soukromých investorů plánuje v oblasti stavět byty i město. „Iniciativu developera vítáme a podporujeme. Tato oblast má značný potenciál. Územím povede prodloužená tramvajová linka do univerzitního kampusu. I proto věříme, že se tato lokalita bude rychle rozvíjet a stane se výborným místem k životu,“ říká ředitel Kanceláře architekta města Brna Michal Sedláček.

“Šalina” ke kampusu i do centra se již staví. Nabídne podzemní stanici

V současnosti již probíhají stavební práce na nové tramvajové trati, která povede ze současné stanice Osová a propojí novou čtvrť Západní brána, Univerzitní kampus a bohunickou Fakultní nemocnici s centrem města. Součástí nové trati je i podzemní stanice Nová Jihlavská, která zajistí dopravní obslužnost nové čtvrti.

Rozvojová oblast Západní brána při ulici Jihlavská je podle územního plánu určena pro obytnou zástavbu a komerční a občanskou vybavenost. Lokalita patří mezi území, která jsou vhodná pro výškové stavby, protože jejich výstavba by nenarušila panorama města, například vyhlídku na Špilberk nebo Petrov. Území bude z hlediska veřejné hromadné dopravy dobře obslouženo prodloužením tramvajové trati. V místě má vzniknout bydlení pro zhruba tři tisíce obyvatel.

Přečtěte si  Dynamický vývoj řeky takřka v přímém přenosu: Morava u Litovle změnila svůj tok

Autor: red Vizualizace: Dousek-Zaborsky

Doporučujeme


6 Comments

 1. Škoda, že se při stavbě šaliny neudělá i podchodu pod Jihlavsku, teď tam není ani pořádný přechod – ten co tam je, je dost bokem.

 2. To je sice fajn ,že moravská metropole posiluje. Má to ovšem i svá negativa a to , že se z Brna stává multikulturní město a vytrácí se moravanství. Pokud dopadne jako Olomouc tak to bude pro moravské hnutí hodně špatně.

  4
  6
  • Pro Moravanství si můžete zajet třeba do Šitbořic. Brno jako metropole Moravy jen ať je ‘multikulturní’ a hlavně místem pohodového života a kvalitního zaměstnání pro všechny. Ať už je jejich mateřština či barva pleti jakákoli. Na vaše reakcionářství není v 21. století ale opravdu nikdo zvědavý.

   4
   3
   • Co to melete proč bych si jako Moravan jezdil pro Moravanství do Šitbořic. Mluvte za sebe a neschovávejte se za fráze jak nikdo není na nic zvědav. Moravané jsou ve své vlasti zvané Morava občany druhé kategorie, tak jaký pohodový život a jaká kvalita zaměstnání.

    4
    2
   • Není mi jasné napojení sídliště Západní brána na kampus.Misto toho,aby byl přístup pro pěší řešen již zhotoveným tunelem,bude potřeba stavět komplikovaný nadchod nad Jihlavskou vč.problematického přístupu pro vozíčkáře a nevidomé.Vyhodnost přístupu tunelem by ocenili i občané Starého Lískovce,kteří nyní musejí areál budoucího sídliště dalekosahle obcházet,nebo platit za ujetí 500m pod Jihlavskou 20 korun za tramvaj..Myšlení holt bolí.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*