Lužní lesy na jihu Moravy jsou od prosince bohatší o tři nové přírodní památky

Nejcennější území lužních lesů a luk na jihu Moravy spravované Lesy České republiky jsou od 1. prosince přírodními památkami zvanými Kostická Čista, Týnecké Fleky a Saufang. Najdete je na bezmála 111 hektarech.

Lesy ČR spravují stovky přírodních památek. Stát tak chrání unikátní přírodní území. Přírodní památky v katastru Týnce na Moravě a Tvrdonic se nacházejí v lesích podél řeky Moravy mezi Hodonínem a Lanžhotem. Jde o komplex vlhkých a často zaplavovaných luk se solitérními duby, mokřady vázanými na mrtvá vodní ramena, tůně, kanály i zbytky starého lužního lesa s řadou ohrožených druhů rostlin a živočichů.

„Abychom ráz krajiny zachovali a podpořili biodiverzitu, letité stromy necháváme na místě k zetlení a jako biotop chráněných druhů. Průběžně vysazujeme mladé, ale už vzrostlé třímetrové doubky, na loukách odstraňujeme náletové dřeviny a obnovujeme nebo hloubíme tůně,“ říká Miroslav Svoboda, ředitel Lesního závodu Židlochovice. V oblasti se tak vyskytuje například tesařík obrovský i roháč obecný, v tůních čolek obecný či dunajský a kuňka obecná, v korunách stromů pak lejsek bělokrký, žluna šedá nebo strakapoud prostřední. Zahlédnout můžeme i čápa černého, orla mořského i královského či některého z luňáků

Při péči o tuto oblast lesníci spolupracují s Odborem životního prostředí Krajského úřadu Jihomoravského kraje, který také přírodní památky, označené malým státním znakem České republiky a dvěma červenými pruhy na kmenech stromů, vyhlásil.

Předmětem ochrany v lokalitě Saufang jsou zachovalé ekosystémy různého charakteru (zaplavované louky, lužní lesy, vodní a mokřadní společenstva), přičemž výše uvedené ekosystémy jsou zároveň také stanovištním předmětem ochrany evropsky významné lokality Soutok – Podluží.

V okolí Týneckých fleků se nachází zachovalé zbytky starého porostu lužního lesa s výskytem celé řady kriticky a silně ohrožených a zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů.

Na Kostické čistě se nachází zachovalý komplex vlhkých periodicky zaplavovaných luk, mokřadních stanovišť vázaných na mrtvá ramena, tůně a vodní kanály a porostů lužního lesa.

Autor: red Zdroj a foto: Lesy ČR

Související články

Přečtěte si  Pořadatelé hromadně ruší plánované akce. Termín mění třeba Den za Moravu, Znojemské vinobraní se letos neuskuteční vůbec

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*