Lyže v zimě nepatří do sklepa! vyzývá poslance propagátor lyžování Pavel Trčala

Profesionální i amatérští příznivci lyžování vyjadřují svůj nesouhlas s aktuálním zákazem provozu lanovek a vleků. Brněnský propagátor lyžování Pavel Trčala vysvětluje, jaké jsou důvody protestujících lyžařů.

Situace ohledně vládních opatření se mnohým lidem nelíbí. Občané různým způsobem vyjadřují nesouhlas s drakonickými vládními opatřeními. O demonstraci, která se na podzim konala v Brně, jsme informovali v tomto článku.

Všechna moravská lyžařská střediska jsou stále uzavřena, atmosféra je proto podobná i mezi lyžaři.  Vznikají různé iniciativy na podporu povolení provozu lanovek a vleků. Zaznívají oficiální výzvy například z Asociace horských středisek, kterou podepsala prezidentka asociace Kateřina Neumannová, nebo z Asociace lanové dopravy, kterou představuje Jakub Juračka.

“Veškeré argumenty selhaly, veškerá nabídnutá pomoc Vládě byla odmítnuta!  Nezbývá než vyzvat veřejnost a voliče k jednotnému hlasu,” vyzvala asociace občany k vyjádření nesouhlasu se zákazem provozu lanovek a vleků.

Lyže v zimě patří na hory

Pavel Trčala je tvůrcem mnoha videí s lyžařskou tematikou a vytvořil za tímto účelem nové video. “Lyže v zimě nepatří do sklepa, ale na hory! Rád bych umožnil Vašim lyžím vypadnout z Vašeho sklepa na sjezdovky, ale jak víte, vládní opatření drží Vaše lyže, jak bych tak řekl, pod zámkem,” popisuje Pavel v úvodu nového videa.

Tento bývalý závodník ve sjezdovém lyžování a velký propagátor lyžování v Brně již deset let vozí brněnské lyžaře na hory a je také tvůrcem projektu nové sjezdovky pro Brno pod názvem SKI PRIGL, za jejíž povolení mnoho let neúnavně bojuje se státním podnikem Lesy ČR.

Pro náš server Zprávy z Moravy Pavel pravidelně připravuje rubriku Lyžování na Moravě. Nyní se snaží, aby byla vládní opatření uvolněna. “Situace je samozřejmě vážná a v žádném případě ji nezlehčuji, ale jsem přesvědčen, že k šíření viru na horách nedochází tolik na sjezdovkách jako hlavně v přecpaných barech,” vysvětluje.

Malá střediska jsou důležitá

Ve svém videu také vyzdvihuje roli malých středisek. “Máme neuvěřitelný počet lyžařských středisek a tím nemyslím jen velké a známé resorty, ale také malé vleky u měst a vesnic, které umožňují dětem vyzkoušet ten nádherný zážitek klouzání po sněhu,” dodává nadšený propagátor lyžování. Ve videu bere diváky na Valašsko, kde v dětství poprvé vyzkoušel jízdu na vleku.

Jako další argument pro povolení provozu uvádí, že například rakouská střediska stále umožňují lyžování alespoň domácím lyžařům. A lyžování nebylo zakázáno ani na jižní polokouli, kde sezona proběhla během našeho léta.

Lyžování je naše

Lyžování také popisuje jako jeden z posledních oborů, který nebyl rozprodán zahraničním investorům. “Vaše auto, Váš supermarket, Vaše banka a Bohužel s velkou pravděpodobností i firma, ve které pracujete, má německé, belgické, nebo třeba americké majitele. Oproti tomu lyžařská střediska jsou prakticky všechna stále ještě naše,” vysvětluje Pavel Trčala.

Během Vánočních svátků zažily areály nápor návštěvníků, kteří vstupovali na sjezdovky a poškozovali draze vyrobený technický sníh.  Pro provozovatele to představuje riziko a další náklady. “Pokud by byly areály oficiálně otevřeny, bylo by to bezpečnější provozovatelé by měli lepší kontrolu nad svými svahy,” zastal se vlekařů.

Napište svému poslanci

Jak říká Pavel Trčala, pokud chcete tuto snahu také podpořit, sdílejte toto video. Jestli chcete udělat něco víc než jeden klik, vezměte Vaše lyže a pošlete je Vašemu poslanci (adresář poslanců). Lyže nemusíte posílat fyzicky, ale stačí, když je vyfotíte, jak se jim stýská po sjezdovce. “Uvědomte si, že za Vaše právo lyžovat musíte bojovat!” uzavřel Pavel Trčala.

Autor: red, Pavel Trčala

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*