V Brně demonstrovalo přes tisíc lidí. Nelíbí se jim vládní opatření proti šíření koronaviru

Více jak tisícovka demonstrantů se v sobotu v podvečer sešla před budovou Janáčkova divadla v moravské metropoli. Cílem demonstrace, kterou svolalo nově vznikající Občanské hnutí byl především nesouhlas s opatřeními přijímanými vládou v souvislosti s epidemií nemoci covid19, se kterými nesouhlasí velká část občanů a které podle demonstrantů odporují principům svobodné společnosti.

Před davem nespokojených občanů kromě iniciátora vzniku tohoto hnutí, Jiřího Černohorského, promluvila zakladatelka hnutí Občanská neposlušnost, Lenka Tarabová, právnička Vendula Záhumenská nebo pravoslavný biskup Timotej. Dále se na pódiu vystoupili také zástupci vládními nařízeními ohrožených profesí, kteří zmínili negativní důsledky těchto nařízení a například i nemožnost vykonávat svoje zaměstnání v případě mnoha pracovníků, živnostníků a podnikatelů působících v oblasti služeb. Zmíněny byly také pod rouškami se dusící děti na základních školách, studenti, kteří jsou díky online výuce ochuzeni o praktickou část vyučování, nebo senioři uzavření v pečovatelských domech bez možnosti návštěvy svých blízkých.

Hesla proti vládě i veřejnoprávním médiím

Projevy byly místy přerušeny skandováním jako „Hanba!“ „Svobodu!“ „Máme toho dost!“, nebo „ČT lže!“ v reakci na značně nevyvážené zpravodajství České televize. Někteří lidé si přinesli československé a moravské vlajky, k vidění byly také transparenty s nápisy jako „COVID19, nástroj k šíření strachu a k omezování svobody“, „Gastro zavřít, to je sláva, covid zmizí, říká vláda“, nebo „Stop koronafašismu“. Na demonstraci dohlížela městská i státní policie, která však nemusela zasahovat, ačkoliv převážná většina demonstrujících neměla nasazené roušky. Demonstrace skončila přibližně po dvou hodinách. Nemělo ba však jít o jedinou podobnou akci. Organizátoři přislíbili, že další demonstrace budou následovat v lednu příštího roku.

Autor a foto: om

Doporučujeme

2 Comments

  1. Lidé, kteří na demonstraci v Brně volají “Svobodu!” a mávají při tom Čechoslovákům ukradenou vlajkou s klínem, jsou podle mého názoru v podstatě mimo. Takové spoluobčany chápu snad ještě tak v Čechách, ale u nás doma ne.

    • Ono je to hlavně tím, že i kdyby byla demonstrace třeba proti kůrovci, tak si lidi z jakési setrvačnosti vezmou vlajky. Asi si myslí, že hesla a transparenty nestačí.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*