Malérečka z Lanžhota poprvé v životě nezdobí vajíčka před Velikonocemi

Marie Švigrová (83 let) zažívá první Velikonoce bez malování vajíček.

Třiaosmdesátiletá Marie Švirgová z Lanžhota na jihu Moravy je jednou z posledních maléreček, které umí vytvářet tradiční lanžhotské ornamenty. Letos kvůli pandemii koronaviru zažije první Velikonoce, na které nenazdobila žádnou kraslici ani perníček.

Velikonoce bez kraslic

“Většinou pekávám perníková vejce, mám na ně formy, které mi muž někdy v sedmdesátých letech vyrobil ze žufánků. Ale naši kluci jsou velcí, tak pro ně jsem nepekla. A s ostatními lidmi se nevídám, nechci to riskovat,” poznamenala Marie Švirgová.

Kromě perníkových kraslic zdobí i vyfouknutá vejce, ale ani do těch se letos nepouštěla. Na ozdobu má doma asi pět malovaných vajíček z loňského roku. Aby aspoň trochu využila nečekaného množství volného času, pustila se do šití roušek.

Marie Švigrová je jednou z posledních maléreček na Podluží

Koronavirus není pro malérečku důvod k zahálce

“Vytáhla jsem 60 let starou mašinu a pustila se do toho. Žádný střih nebo návod jsem neměla, ale měla jsem tu staré roušky, které používám při vrtání vajíček kvůli prachu. Tak podle nich jsem si střih vymyslela. Teprve potom mi vnuk ukázal návod na tabletu,” dodala malérečka, která roušky našila nejprve pro rodinu a další pak donesla na obecní úřad.

S šitím ještě neskončila, jen na Velikonoce jej přeruší. “Když nemaluju, chci aspoň napéct jedno nebo dvoje cukroví,” dodala Švirgová. Vzhledem ke svému věku karanténu pečlivě dodržuje a prakticky nevychází. Nákupy jí obstará rodina. “Jen k zubaři jsem dneska musela zajet na kole, bolel mě zub. Mám špatné nohy, pěšky bych tam nedošla,” konstatovala.

Lanžhotské ornamenty Marie Švirgové obvykle zdobí perníky, kraslice, kroje, mašle, kapesníčky i takzvaná žudra, tedy klenuté přístavky nade dveřmi domů.

Přejeme paní Marii Švigrové pevné zdraví a dobrou mysl v této nelehké době.

Zdroj: ČTK, foto: Facebook Web lidovakultura.cz

Související články

Přečtěte si  Dlouholetá práce ochranářů a dobrovolníků se vyplácí: po letech pálavského borytobraní už není skoro co vytrhávat

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*